Проф. Кантарджиев: Все мъдри неща ще чуете за зелето, суджука и туршията

17.12.2024 / 10:50 0

Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова нюз

Все мъдри неща ще чуете, пошегува се проф. Тодор Кантарджиев пред Нова нюз, докато обяснява защо е полезно в сезона на вирусите да похапваме така нареченото немско зеле, както го наричат в Европа.

Това е зеле, ферментирало в каца. Това, че доста бързо стават откритията на новите земи преди няколко века се дължи на киселото зеле, защото моряците започват да го ядат и така се преборват със скорбута, тъй като то е богато на витамин С. Киселото зеле векове наред е било източник на витамин С за българския народ. Сега вече имаме лимони, портокали и мандарини, но преди години такъв източник е киселото зеле и ферментиралите зеленчуци. Това са добри източници на витамина, защото съдържат лактобацили, които ферментират киселото мляко, които правят втория етап на узряването на саламуреното сирене, което е много полезно, стига да е истинско. Разбира се не на последно място суджуците и луканките стават пак благодарение на лактобацили. Та те са нещо уникално, коментира той.

Също така във фелментацията участват и дрожди. Клетъчните им стени са толкова полезни, че доста фирми авторитетни на Запад предлагат клетъчни стени на дрожди като имуностимулатор. Преди около 40 години с един колега, който разработваше лекарство, което кара организма да преживява по-добре лъчевото натоварване при радиоактивно заразяване, повишавахме живота на лабораторните животни с клетъчни стени на едни специални дрожди. Даже се майтапешме, че като вземеш от нашето лекарство, можеш да влезеш в реактора на АЕЦ Козлодуй, коментира той.

Но предупреди, че с лекарствата не бива да се прекалява, трябва да се сменят и трябва да се дава почивка на организма както от антиоксидантите, така и от витамините. 

 В момента данните сочат, че за последната седмица имаме повече грип в сравнение с предходната, но все още е по-малко в сравнение с миналато година по това време. Като минавам покрай аптека, не се зазяпвам в рекламите, а в това колко хора има вътре. Ако са много, значи е тръгнал грипа. Ако хората са много и са загърнати и кашлящи, значи приближаваме епидемичното му разпространение. Така е и за чужбина. Следя какво е търсенето на билети за самолетите в момента. Само след 20-ина дни ще имаме толкоз много нови инфекции, че ще им се радваме и ще си казваме "ех, къде си ти декември, втората декада на декември с толкоз малко случаи", коментира той.

Пикът го очякваме края на януари и началото на февруари. Хубавото е, че няколко седмици след пика, грипа изчезва, защото се натрупва достатъчно имунитет в населението и част от хората си вземат бележка, че не трябва да се навират там, където има много хора, които кашлят и подсмърчат и да се здрависват, коментира професорът. 

Ние българите сме така. Но пък като си я слагаме качулката след дъжд, много хубаво си я нахлупваме, коментира той.

 

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама