Проф. Милчо Минчев пред бТВ: Първите клинични данни за новата ваксина срещу Ковид - 19 ще са налице през юни

05.05.2020 / 08:00 0

Редактор: Юлия Георгиева

e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bg

кадър бТВ

Обнадежден съм от лечението на болни с коронавирус с кръвна плазма. Тя има различни функции и част от имунната защита. При всеки преболедувал вируса се очаква, че имунната система се е сдобила с антитела, които дай Боже, да ас вирусонеутрализиращи и най-вероятно са, след като болния се е излекувал и те могат да бъдат прилагани, както за лечение, така и за профилактика при други болни. Това е ефикасно лечение, което е използвано при други заболявания, включително и при опасни инфекции като ебола, дифтерия, свински грип, САРС 2, при грипа от 2006 г. в арабския свят, така че този метод се използва много отдавна. Това коментира в ефира бТВ проф. Милчо Минчев.

По принцип за всяко ново лечение е необходимо някакво клинично изпитване, но в случая става въпрос за метод, който е използван при редица заболявания и се очаква, че той може да бъде валидиран много по-бързо. Затова в света се провеждат клинични изпитвания в момента, но има начин да бъде разрешено за определени болни в тежко състояние на момента, без клинично изпитване, обясни той.

Методът може да бъде масово прилаган във всички центрове по трансфузионна хематология, които се занимават с получаване и обработка на кръв. Т.е. това не представлява никаква новост при обработката на кръв. Плазва може да се получава и с така наречената плазмофереза, при която се събира само течната съставка на кръвта, а останалите кръвни компоненти се връщат на пациента, коментира професорът.

По принцип имунната реакция на човека е сложно взаимодествие между болествотворния организъм и имунната система. И двете могат да варират, т.е. болествотворния агент при различни хора може да е мутирал, а имунната система на човек реагира по различен начин, в зависимост от неговото функционално състояние, от неговата наследственост, така че е възможно да се образуват различни антитела при различните хора. За да бъде един човек излекуван, най-вероятно става въпрос за образуването на вируснонеутрализиращи антитела, които в случая са терапевтични. Така че очаква се, че всеки възстановен след инфекция с коронавирус би трябвало да има такива неутрализиращи антитела. Но за всеки случай трябва да бъде изследван, преди да се пристъпи към събирането на кръвна плазма, коментира той.

За да има терапевтичен ефект вероятно е необходимо по-голямо от една единица кръвна плазма, което се отнася точно за плазмоферезата. Обикновено два пъти седмично се събират по половин литър плазма на плазмофереза, допълни той.

Много близо сме до изработването на ваксина срещу вируса. Колегите от Оксфорд вече са в процес на клинични изпитвания и се надяваме,  че до средата на юни ще са налице първите клинични резултати, уточни професорът. 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама