Проф. Присто Матанов: Не можем всеки път да сменяме националния празник в зависимост от политическата конюнктура

24.07.2023 / 08:24 0

Редактор: Александър Дечев

Кадър: "Нова телевизия"

Историкът проф. Христо Матанов сподели своето мнение относно обявеното желание на "Продължаваме промяната" за промяна на националния празник - от 3 март на 24 май.

"Този въпрос тепърва ще ни разделя или обединява. Аз се придържам към консервативно отношение. Веднага казвам, че не съм "Възраждане" или БСП. Напротив, отнасям се твърде скептично към твърденията на "Възраждане", че американците победили руснаците, че едните били зда 24 май, а другите за 3 март. Което абсолютно не е вярно, тъй като американците са по-ангажирани с 3 март, отколкото с 24 май. 24 май е нещо много далече от тях. Аз съм за 3 март. 24 май дава друга конотация и друг акцент на празника. Дава общославянски акцент, което също е проруски, ако трябва да сме точни", каза той в сутрешния блок на "Нова телевизия".

"Всеки национален празник предизвиква въпроси. Нима американският празник, който е извоюван във война с Великобритания, която е колониална сила, не води до противоречия? Тъй като днес САЩ и Англия са първи съюзници. Това противоречи на избора на нещата. Или пък превземането на Бастилията. Да не би някои от мерките на новата власт, която идва с новата власт, да са останали? Нима календарът да е останал, нима да не е разрушен един паметник на културата? Ролята на политическата класа е да обедини българите. Може много възражения да се кажат спрямо 3 март - че е рожден ден на императора, че това е предварителен договор, който остава на Русия място за лавиране. Някои смятат, че Берлинския конгрес е дал началото на българската свобода. Но същите възражения могат да се направят и спрямо 24 мвай. Празникът е общославянски. Ще има вероятно възражение от Словакия, където е седалището на Методий, ще има възражения от Хърватия, от Македония. Това няма особено значение. Повечето национални празници по света са свързани с началото на държавното съществуване. За масовото съзнание на българите такъв празник е 3 март. Той е бил празник и по време на периода, когато България е в противен лагер с Русия. Русия не бомбардира ли българското крайбрежие със своя флот? Българите не дават ли 40 жертви в началото на Първата световна война? Втората световна война, когато България е съюзник на Третия райх остава пак 3 март. Той има тази възможност да обединява българите, зависи как им се представя. Не можем всеки път да сменяме националния празник в зависимост от политическата конюнктура", смята професорът.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама