Проф. д-р Даниел Вълчев: След страха идва безпокойството, а след него - агресията
Редактор: Виолета Николаева
e-mail: violeta_nikolaeva_petel.bg@abv.bg
Кадър 7/8 TV
Всеки средностатистически българин ще каже, че не му харесва това, което се случва. Важното е колко човека са готови да променят това, което не им харесва. Допускам, че на 90% от българите не им харесва - коментира в студиото на Слави Трифонов бившият министър на образованието и вицепремиер проф. д-р Даниел Вълчев.
"От Освобождението насам не е било важно дали ни харесва, въпросът е как от точка А да стигнем да точка Б. На приказки всички го докарваме. Иначе и Ботев го е казал - в механата сме голяма работа. Важното е как да направим нещо градивно занапред.
За съжаление с усилие стават нещата. Сега ще има чудесен повод, защото както се случва с този вирус и цялото полудяване около него, в момента страхът започва леко да се изтегля назад и идва едно общо безпокойство, а то ражда голяма агресия, знаем от Ерих Фром. Според мен тази зима няма да е спокойна.
Вчера ми излезе резултатът, отрицателен съм за коронавирус. Преди 10-тина дена наш колега в университета, Янаки Стоилов, се оказа положителен и решихме да се тестваме.
Светът полудя, основателно или не , повечето правителства действаха доста неадекватно, нашето също, но ние не сме били много различни от Европа.
Позатворихме нещо, поотворихме нещо, следят се обществените настроения общо взето, не медицински показатели. Много лидери не искаха да затварят - нито САЩ, нито UK, но общественото мнение ги принуди. Дори в демократичните държави хората много лесно се отказаха от правата си в полза на сигурността. Съвременната либерална демокрация е подложена на тежък натиск. Би ктрябвало мнозинството да решава, но има ограничители. Ще има промени в западния свят за добро или за лошо в следващото десетилетие.
Всички се изплашиха, прекалихме с говоренето, с мрачни прогнози и една дребнава милиционерщина с бележки и печати - ние си го носим и това избуя.
Когато човек се страхува от нещо, страхът е конкретен. Безпокойството е общо нещо - без да имаш яснота дали плановете ти ще се реализират. С уталожването на страха ще дойде безпокойството. 40 млн. безработни има. Това предизвиква спонтанна агресия, синхронизират се в една посока много хора, които не са очаквали по-рано да имат сходни интересни. Това не е добре за статуквото, но може да е добре за едно по-добро бъдеще.", обясни професорът по право в СУ.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!