Професор за Курската ядрена централа: Тя лесно може да се порази и да замърси стотици колометри с радиоактивни материали
Редактор: Юлия Георгиева, кадър Нова тв
Дали ядрената заплаха в Курск е реална или се ползва като лост в информационната война?
Гигантския ядрен обект в област Курск е създаден през 70-те години. Тогава са пуснати два блока от типа на Чернобил, които са спрени през 2021 година и в началото на тази година. Други два блока са пуснати в експлоатация през 80-те години, пак от същия тип Чернобил, които работят и до днес.
Това коментира пред Нова тв проф. Георги Касчиев.
Наистина тези блокове нямат защитна стоманобетонна обвивка около съоръженията. Това е индустриално сдание, което може да бъде поразено дори от артилерийски снаряд и не представлява особен проблем да се разрушат такива структури, които да доведат до повреда на радиоактивната зона и до изхвърляне на радиокативни материали. В момента един от двата блока работи, защото другия е спрян за ремонт преди няколко дни, и той е по-опасен. Там обаче има и хранилище за отработено гориво, което също може да бъде поразено, обясни той.
Ако разчитаме, че в двете воюващи страни е останал някакъв здрав разум поне на централно ниво, не би трябвало изобщо да се обсъжда възможността за поразяване на атомната централа, защото радиоактивното замърсяване ще засегне големи области, а ветровете никой не знае накъде ще духнат. Би трябвало да има здрав разум, но в условията на война да се разчита на здрав разум, особено във всички участници, е малко рисковано. Ако например някой командир е загубил семейството си и реши да отмъщава, може ли някой да прогнозира и да го спре. Според мен не, коментира той.
Ако обаче се стигне до такова поразяване, ефекта няма да е като "Чернобил", тъй като няма да се случи такъв взрив, че да доведе до високотемпературен пожар и изхвърляне във високата атмосфера на радиоактивни вещества, но все пак в зависимост от повредите има десетки сценарии, които показват, че силно радиоактивно замърсяване може да има на стотици километри от централата, особено в първите няколко седмици, обясни професорът.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!