Производителите на олио: Не забранявайте вноса на слънчоглед от Украйна

30.08.2023 / 17:20 3

снимки Булфото, Сдружение на производителите на растителни масла

редактор Веселин Златков

Забраната за внос на украински слънчоглед не защитава производителите в България, но ощетява преработвателите. С тази позиция излезе пред медиите Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България. Производителите настояват страната ни да не ограничава вноса на слънчоглед от Украйна след 15 септември 2023 г.

Яни Янев, председател на браншовата организация обясни, че има недостиг на суровина в страната. Предприятията, които преработват слънчоглед у нас, са с годишен капацитет от около 4 млн. тона. България обаче произвежда 2-2,5 млн. тона от суровината.

Фирмите разчитат на внос, който е предимно от Украйна. Заводите за олио и шрот ще трябва да затворят или да намалят производството си, ако вносът на слънчоглед продължи да бъде забранен, предупреди Яни Янев.

От организацията съобщиха, че вече най-голямата мощност за преработка е временно спряла, тъй като няма какво да преработва, и че ако тази ситуация продължи, то това ще се наложи и на други преработватели.

Представители на организацията обясниха също, че местния слънчоглед се задържа от производители и търговци, а това носи риск да се влоши качеството на продукцията.

По данни на Министерството на земеделието от предишната реколта има преходен остатък 660 хил. т слънчоглед, който стои на склад при стопаните. Преработвателите са готови да изкупят цялата налична българска продукция и да допълнят с внос, чиято логистика за доставка от Украйна е много сложна, но местните производителите в момента не продават. Причината е, че не са съгласни да предлагат на борсовите цени на световния пазар. Те в момента са около 800 лв. с доставка на пристанището във Варна.

Откакто е въведена забраната, цената на слънчогледа е паднала с около 150 лв., затова няма как да се очаква, че тя ще подкрепи местните производители на суровината.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
5
0
doko (преди 1 годинa)
Рейтинг: 3558 | Одобрение: 1103
ас не си много прав.Надуването на цената е от прекупвачите и от търговските вериги.Отделно зърнопроизводителите надуват цените на слънчогледа с цел по голяма печалба. Защо не продават на международните борси а гледат само тук?Тук може да извиват ръце като изкарат трактори но на вън няма да им мине номера.И въпреки че уж базите им пълни със слънчоглед повече от половината ниви около Варна са засети със слънчоглед.Поне между Варна и Вълчи дол  70% слънчоглед 30% царевица. Видяно лично.
doko
0
5
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 102823 | Одобрение: -10167
A вие намалете цената на олиото, задници! Излиза ви стотинки, а по 4 лв го продавате, не ви ли е срам?!?Гняв
Марио Кроненберг
3
3
ас (преди 1 годинa)
Рейтинг: 158528 | Одобрение: 24898
мнго ясно че преработвателите ще са против. все пак те копуват евтино окраински сланчуглед БЕЗ ддс и от него правят продукт с ддс. суровината буквално им излиза стутинки а готовия продукт е на 3-4 лева. и определено не се интересуват от качеството на суровината и дали в нея намя някакви пестициди кото застрашават живота и здравето на хората които копувот от тения продукт. за тях е важно само печалбата.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама