Пролетно почистване: Намалете риска от алергии и астма
Пристигането на пролетта не се свързва само с по-топли дни, приятно чуруликане на птички и раззеленяващи се дървета. За повечето от нас, пролетта означава и че е време за пролетно почистване.
След зимата, изкарана вкъщи на затворено, с първите слънчеви дни идва време да отворим врати и прозорци, да пуснем свежия въздух вътре и да почистим от прах и застояла мръсотия всичко вкъщи. От матраците и килимите, през кухненските шкафове, банята и килера, до гардероба - пролетното почистване е важно не само защото ще внесе чистота и свежест в дома ни, от които така имаме нужда с новия сезон, но и защото ще помогне да намалим риска от появата на алергии и астма.
Почистете основно мухъла и праха
Мухълът и прахът са едни от най-големите виновници в дома за появата на алергии. Прахът е навсякъде, а докато се движи, улавя замърсители и ги пренася.
Използвайте прахосмукачка с HEPA филтър, който филтрира голяма част от алергените и улавя всички микро частици, дори тези, които са още в движение. Почистете с прахосмукачката всички ъгли и помещения вкъщи, особено онези, които използвате по-рядко, а след това минете с дезинфекциращ препарат за още по-голяма ефективност. Всичко необходимо за домашното почистване и безупречна чистота ще намерите в метро брошура - изберете препарати с висока активност срещу вируси и бактерии, включително вируса на COVID-19, за да сте сигурни, че домът ви е защитен.
Не забравяйте да отделите време и на трудно забележимите места като тези над кухненските шкафове, рафтовете, всякакви помещения за съхранение. Обърнете особено внимание и на повърхностите в банята и зад шкафовете, особено в помещенията, където има повече влага - там рискът от появата на мухъл е по-голям, особено след зимните месеци, когато рядко е влизал свеж въздух. Ако забележите мухъл, не е препоръчително да го чистите с мокър парцал, защото може да го разнесете наоколо.
Почистете матрака, за да намалите риска от астма и дихателни заболявания
Може и да не ви се вярва, но матракът е една от най-мръсните вещи в дома - а прекарвате в близост до него минимум една трета от живота си. Знаете ли, че матракът може да удвои увеличи теглото си значително в рамките на 10 години, заради цялата пот, прах и остатъци от кожа, които проникват в него?
Звучи доста неприятно, но е факт - матраците са пълни с пърхот, плесен и други вредни вещества, и колкото по-стар е матракът, толкова по-високо е тяхното количество. Това се превръща в наистина притеснителна новина, тъй като тези вещества може да са изключително вредни за хора, страдащи от астма и сенна хрема или предразположени към дихателни заболявания.
Проветряването на въздух може да направи чудеса - ако имате възможност, изкарайте матрака навън и го оставете да се проветри и да се напече от слънцето. Добра идея е и да го изтупате с тупалка, за да премахнете част от натрупания прах и алергени. Можете да използвате и натурални средства за почистването на матрака - комбинацията от сода за хляб и етерични масла има антибактериален и дезинфекциращ ефект, и е напълно безвредна.
Истината е обаче, че колкото и да чистите и проветрявате стария матрак, в един момент просто трябва да го смените. Съвременните матраци притежават специални антибактериални покрития, които намаляват натрупването на прах и алергени.
Отървете се от домашния акар - виновник №1 за алергиите
За съжаление, колкото и да се опитвате, никога няма да се отървете изцяло от домашния акар - хората и домашните любимци постоянно спомагат за тяхното размножаване. Невидими за простото око, тези гадинки се хранят с мъртви кожни клетки, а хората отделят 1.5 грама всеки ден - количество, което е достатъчно да изхрани един милион акари.
Акарите живеят там, където има най-много мъртва кожа - в дюшеци, матраци, спално бельо, възглавници, дамаската на дивана и фотьойлите… на практика навсякъде в дома, особено там, където се събира повече прах и косми от животни (например под леглото и в ъглите на стаята). И макар акарите да не жилят и да не хапят, те са един от най-големите източници на алергени, причиняващи алергична астма, дерматит, конюнктивит, хрема и други алергии.
Редовното почистване на всички мебели и повърхности вкъщи е особено важно, за да се намали количеството на акари. Изтупвайте често завивките и възглавниците и ги перете на антибактериална програма, проветрявайте често спалнята и почиствайте праха от всички гладки повърхности. Не забравяйте детските играчки - те трябва да се перат редовно или да се замразяват във фризер за един ден, за да се намали съдържанието на алергени, причинени от акарите.
Добър вариант е и да поддържате влажността в дома под 70% - това ще намали развитието на домашния акар, който се чувства най-добре при относителна влажност 75%.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!