Протестна готовност в Северна България заради ново разписание на БДЖ
Кадър: Нова тв
Масово недоволство в Северна България срещу новото разписание на БДЖ, влизащо в сила от средата на декември. Проектът му предвижда спиране на влакове със социална функция, които не са били рентабилни. Областни центрове излязоха с декларации и подписки срещу това.
Обсъждането на новото разписание с областни управители и кметове от Северна България, в началото на седмица, беше в Горна Оряховица. И започна с фалстарт. Пътувайки за там експертите от БДЖ попадат в абсурдна ситуация – влакът им се чупи на гара „Роман”, съобщава Нова тв.
От новото разписание най-засегнати ще са жителите на населените места по линията Добрич – Кардам. След седмица там влаковете трябва да спрат.
В Генерал Тошево общинският съвет прие декларация срещу спирането на влака Добрич – Кардам. Добруджанската община е десета по големина в страната, с 42 населени места по тази ЖП линия.
„Това е единствената пряка транспортна връзка с Варна и останалата част на България”, обясни Валентин Димитров, кмет на община Генерал Тошево.
Подобна е и ситуацията за пътуващите по линията Левски – Троян. Един областен и два общински центъра от 1 ноември ще са орязани на 50% влакове.
„Железниците нарушиха закона и при първото намаляване не обсъдиха това с Община Троян. За нас е странно, че вместо да търсят начин да подобрят качеството железниците, намаляват влаковете до крайна гара Троян”, заяви кметът Донка Михайлова.
Подобна е и ситуацията за възстановения преди две седмици влак Русе – София – популярен като „Синия Дунав“. Той е трябвало да се движи експериментално до 15 декември, но от БДЖ взели изненадващо решение.
„Бяхме изненадани, че има проект за решение – спиране на този влака още от 1 ноември. А аз смята, че като се поемат ангажименти, то те трябва да се изпълняват. Ние направихме наш анализ и установихме, че потокът се е увеличил от 18 човека на 76 човека средно дневно”, заяви Драгомир Драганов, областен управител на Русе.
Ако „Синият Дунав” бъде спрян, то пътуващите от Русе до София и обратно ще трябва да правят смяна на композиции.
В писмена позиция от БДЖ заявиха на какъв принцип ще спират и запазват влакове.
„В новия график е предвидено запазване на обема превози в най-натоварените отсечки и оптимизация по направленията, в които се наблюдава минимална използваемост на превозната услуга”, се казва в позицията.
Окончателният вариант на разписанието, обаче, още не бил готов, допълниха от БДЖ.
„Проектът на разписание в момента е примерен вариант, който да бъде основа за проведените дискусии. В него няма окончателно одобрени варианти, като тепърва промените в разписанията и движението на влаковете ще бъдат анализирани, обсъждани и приемани”, се казва в позицията.
Темата коментира и председателят на синдикат „Железникари“ Петър Бунев в предаването „Пресечна точка”. „Човек трябва да може да се постави на мястото на тези хора, които са там и ползват тази услуга. Те ще бъдат ощетени. Ние винаги сме защитавали това влаковете да се движат. Не само заради факта, че това са и работни места, но и за да си дадем сметка, че както затворихме училища, детски градини, така спре ли и гарата – това са обречени градове и села вече“, посочи той.
„Българската железница работи на загуба. Това се е случвало и продължава. Държавата дава субсидия, но някой възлага това. Крайно време е държавата да каже: „Ние правим транспортна схема, която възлагаме и искаме. Ще се движат толкова влакове до всички областни градове. Не може да нямат връзка със столицата“, подчерта Бунев и призова да се направи подробен разчет.
По думите му Планът за възстановяване ще се провали, а по него има условие, че 2026 г. трябва да бъде доставен подвижен състав.
„Със сигурност смятам, че може да се намери решение, ако има добра воля и се обърнем към областните управители. Въпросът е политически и те трябва да сезират министъра на транспорта“, подчерта Бунев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!