Психолог: Това, което нашето поколение правеше на 18 години, сегашното го прави на 29

26.02.2019 / 18:14 3

Редактор: Иван Гошев

e-mail: ivan_goshev_petel.bg@abv.bg

Днес в предаването "Лице в лице" гости бяха Маргарита Бакрачева, доктор по психология и магистър по педагогика в предаването и Асен Александров - директор на 51 училище. Темата, която коментираха бе скандалната анкета, която бе предназначена за учениците и въпроса: "Като какъв се определяте". Отговорите бяха, "момче", "момиче", "друго" или "не искаш да кажеш". Как възприемат децата джендър образованието?

"Има голямо разграничение между това да се прилага принудително бързо определяне, приемане на някакъв модел и това, да оставим децата сами да се самоопределят. В последните години излезе на първо място теорията за възникващата зрялост. С две думи това, което нашето поколение правеше на 18 сега го правят на 29 години. Това е индикативно, едни 11 години, които са необходими на хората да се самоопределят. Случаи на деца, които не знаят дали са момиче или момче са малко. По-чест е случая с експериментирането, пробване, намиране на себе си, някакви залитания в етапа на експериментиране има доста. Въпроса е това да не остане травма и да не бъде поставяне като етикет. Обикновено, когато става въпрос за силно изявени идентификации за другия пол, то е пряко свързано с физиологичното развитие, така че в началото на пубертета - 12 - 13 години това започва да се проявява", заяви Маргарита Бакрачева.

"Това ескализиране на джендъра пречи на училището. В училище имаме 10 часа, в които се изучава полова система и още 10-15 часа, в които можем да си говорим за това, сексуално образование и т.н. В тези 20 часа ние дори и да искаме, дори и да има световен заговор да направим децата джендъри, пак нищо не можем да постигнем, защото учениците получават едва 15-20% от информацията в училище, 30% от интернет, 20% от телевизия и т.н. В нашето училище не я пуснахме тази анкета, но децата казаха, че на майтап щели да напишат "друго", за да видят какво ще стане".

Спомнете си по наше време колко често се виждаше две момиченца, приятелки да вървят хванати за ръце. Сега децата не го правят, страх ги е да не ги определят като нещо, което не са. Това не влияе добре", сподели Асен Александров.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
8
1
гарфилд (преди 5 години)
Рейтинг: 54076 | Одобрение: 17341
Има,има.Едни хорица в парламента.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама