Пуснаха срещу подписка геодезиста на Район "Приморски" във Варна

29.06.2026 / 17:48 1

Снимка: Булфото

Спрямо 49-годишен мъж са предявени обвинения в документно престъпление - затова, че в условията на продължавано престъпление през 2023 г. във Варна е изготвил геодезически снимки на сгради  в поземлен имот с възложител частно дружество, които са станали причина да се внесат неверни обстоятелства в официален документ, послужили за издаване на удостоверения за търпимост на строежи, включително в местността „Баба Алино“. Престъплението е наказуемо по чл. 314, вр. чл.26, ал.1 от Наказателния кодекс. Това съобщават от пресцентъра на Районен съд - Варна.

Съдът счете, че от събраните на този етап от разследването доказателства в досъдебното производство може да се направи обосновано предположение за авторство на деянието. Предвид  данните за наличие на адресна регистрация, чистото му съдебно минало и липсата на криминални прояви, реалната опасност обвиняемият да се укрие или да осуети разследването не е завишена. 

Съдът съобрази и обстоятелството, че престъплението, за което 49-годишен мъж е привлечен за обвиняем е по чл. 314 от НК, за което е предвидено наказание лишаване от свобода до две години или пробация, което в конкретния случай, предвид липсата на съдимост, ако той бъде признат за виновен по него предполага освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание глоба. 

Съдът прие, че не са налице кумулативно изискуемите предпоставки за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража” и отхвърли искането на прокуратурата за налагане на най-тежката процесуална мярка за принуда, като с оглед тежестта на повдигнатото обвинение определи на 49-год. мъж мярка „подписка“.

Обжалването на определението по мярката е в 3-дневен срок, като в случай на обжалване или протест делото е насрочено за разглеждане пред горната съдебна инстанция – ВОС, за 3 юли от 11 часа.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
1
0
MrBean (преди 3 седмици)
Рейтинг: 232906 | Одобрение: -2104
Абсолютно невинен! Дори измерванията се извършват от "специална" фирма,а той само ги сверява и изпълнява заповедта на шефа си.Който пък изпълнява заповедите на кмета и гл. архитект.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама