Путин: Администрацията на Байдън може да стои зад отхвърлянето на Киев от споразуменията от Истанбул

29.01.2025 / 05:00 2

снимка: Пиксабей

Американската администрация, водена от президента Джо Байдън, може да стои зад отхвърлянето на Киев от споразуменията от Истанбул през 2022 г., смята руският президент Владимир Путин, цитиран от TACC.

Путин каза, че до 15 април са договорени всички основни параметри на споразуменията. "Изведнъж от Киев дойде информация, че трябва да се консултират със съюзниците си и те си вземат едноседмична почивка", каза президентът, отговаряйки на въпрос на журналиста на ВГТРК Павел Зарубин.

"Тук те се консултираха", спомня си той. "Както знаете, тогава дойде г-н Джонсън, министър-председателят на Великобритания, вероятно по заповед на бившата американска администрация, водена от г-н Байдън, и убеди украинците да продължат войната". "Всъщност никой не крие това", добави Путин, предава Фокус. 

От началото на специалната военна операция Русия и Украйна водят преговори - първо на територията на Беларус, а в края на март 2022 г. - в Истанбул. Парафираният проект на споразумение включва по-специално задълженията на Украйна за неутрален, необвързан статут и отказа да разположи на нейна територия чуждестранни оръжия, включително ядрени оръжия.

Преговорният процес обаче беше прекъснат от Украйна едностранно. Както по-късно призна ръководителят на украинската делегация Дейвид Арахамия, това се случи по предложение на тогавашния британски премиер Борис Джонсън, който специално пристигна в Киев.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
2
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 638906 | Одобрение: 126246
Говорим за Истанбулското комюнике целящо сигурност за Окрайна и влизането и в ЕС, след като на 24 февруари Путин говори за „денацификацията” на Окрайна, но малко по-късно смекчи тона и прати Лукашенко да преговаря....На 3 и 7 март се провеждат втори и трети кръг на преговорите, но на 10ти Кулеба сменя дирекцията, докато тежките сражения продължават, а Западът отказва гаранции.....На 29 март отново се обсъждат гаранциите на Окрайна плюс статута на Крим за следващите 15 г и влизането и в НАТО....Русия започва изтегляне от направление Киев, като декларира, че е  дипломатически ход, но всъщност там не им върви на руснаците и се постига обратото на очакваното – Зеленски нахалства за повече отстъпки, а Западът определено не искаше успехи в преговорите и прати Джонсън ....Две седмици след Джонсън в Киев се домъкнаха Лойд Остин и Блинкен, които заявиха открито, че здраво ще подкрепят с военна помощ Киев, а  Зеления си въобрази, че ще бие Русия и сраженията се ожесточиха !
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
0
Радостин (преди 1 годинa)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Блесна истината , че САЩ искат война да си продават оръжието на урките.
Всеки да си получи заслуженото !

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама