Разкриха как сънищата влияят на спомените ни!
Една от целите на сънуването е да се облекчат емоционалните спомени, сочи изследване. Докато сънуваме, което се случва през 20% от съня, химичните процеси в мозъка, свързани със стреса, намаляват. Това ни позволява да обработваме емоционални спомени с по-малко страх и тревога, пише obekti.bg, позовавайки се на PsyBlog.
Участниците в изследването, които са гледали поредица емоционални образи, се чувствали по-малко разтърсени при повторно гледане, след като са се наспали. Хората, които са гледали същите образи първо сутринта, и после вечерта, без да са спали междувременно, демонстрирали по-силна емоционална реакция.
Мозъчните сканирания показват и по-ниска емоционална реактивност в амигдалата на хората, които са се наспали.
Сънищата са свързани с неврохимична реакция, която ни осигурява „терапия за една нощ, успокояващ балсам, който обира острите ръбове от емоциалните преживявания на предния ден.“ – казва д-р Матю Уокър, ръководителят на изследването, пише Блиц.
Уокър обяснява, че изследването е вдъхновено от един страничен ефект на лекарство за кръвно налягане. То намалявало равнището на норепинефрин в мозъка.
„Знаем, че по време на REM сън в мозъка рязко спада равнището на норепинефрин – химично вещество, свързано със стреса. – обяснява Уокър. – Така емоционалните преживявания се преработват в тази неврохимично безопасна среда, събуждаме се на следващия ден и емоционалната сила на тези преживявания е смекчена.“ Те не ни нараняват толкова, чувстваме, че можем да се справим.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!