Разработиха първата в света скала за измерване на пристрастяването към TikTok

12.03.2025 / 21:31 0

Снимка: Пиксабей

За първи път в света изследователи от Атинския университет „Каподистрия“ са създали скала за измерване на пристрастяването към TikTok, съобщава в електронното си издание гръцкият вестник „Прото тема“.

Смята се, че резултатите от работата им ще допринесат за грижата за общественото здраве, защото само в Гърция потребителите на приложението са над 3,5 милиона, една трета от които са младежи на възраст под 25 години.

Особено проблематично според изследването е използването на социалната мрежа от момичета на възраст 18-19 години, предава БТА. Те прекарват в TikTok средно 2,9 часа дневно.

В момента TikTok е платформата с най-голямо разпространение и динамика, доколкото около 20 процента от световното население има профил в нея. В САЩ този дял е 45 на сто, а в Европа – 32 на сто.

Създадената от гръцките учени скала измерва шест измерения на пристрастяването към TikTok – постоянство, промени в настроението, резистентност, абстинентни симптоми, конфликти и рецидиви.

Показателно е, че в доста страни се дискутира дори възможността за забрана, особено за деца и юноши, защото скорошни изследвания показват, че може да засегне даже когнитивните функции на потребителите.

От утре в Албания влиза в сила едногодишна забрана на TikTok заради потенциалните вреди за децата и младежите. Дискусията за платформата в страната се разговя след убийството на 14-годишен ученик след свада, започнала именно в това приложение.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама