Разследване на "Петел"! Държавата продава едни и същи двигатели за танковe на двама клиенти, военната техника се оказа на стоковата борса
Коректен търговски партньор ли е българската държава? Въпросът не e подвеждащ, макар че властта в страната ни постоянно дава поводи за недоволство и всички с все по-голяма настойчивост питат за кого в крайна сметка работи тя – в полза на обществото или единствено за облагата на определени кръгове? За мнозина отговорът отдавна е ясен.
В случая, за който ще ви разкажем, обаче, не става въпрос за обикновени нарушения на добрата търговска практика, а за нещо изключително сериозно. Става въпрос за търговия с военна техника. По-точно – двигатели за танкове с резервни части за тях.
Тази военна техника се продава от държавата. Два пъти.
Първият път – за близо 1,4 млн. лева чрез търг. Вторият път – за далеч по малка сума, през Софийска стокова борса. Запознатите веднага ще кажат, че това е невъзможно, защото за военната техника има изрична забрана да се търгува на борсата. Да, така е. Само че със силата на държавата определени нейни служители могат да превръщат (поне по документи) двигателите за танкове и резервните части за тях в нещо друго. Да речем – в старо желязо. Или в обикновената техника, която изведнъж изгубва военното си предназначение.
Като при онзи прословут опит за износ пак на танкови части за Сирия, които бяха регистрирани като части за трактори.
В случая, за който ви разказваме, всиичко започва през 2011-а, когато частната компания „Джайден Юнайтед България“ ООД печели търг, обявен от държавното дружество „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД. Той е за продажба на техническо имущество от складов район Борово, област Русе. Частната фирма печели четири от лотове, обявени от държавното дружество. „Джайден Юнайтед“ са готови да реализират купената от тях продукция в чужбина и изпращат писмо до „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД (СТМО) с искане чуждестранните им партньори да бъдат допуснати до складовете, в което е имуществото, спечелено на търг. Това разрешение обаче не е получено и между частната и държавната фирма, а в последствие и Министерството на отбраната, започва усилена и нервна кореспонденция.
В хода на изясняването на отношенията, „Джайден Юнайтед“ научават, че абсолютно същата военна техника – двигатели за танкове и части за тях, е продадена на две други фирми. Това обстоятелство естествено поражда конфликт, който се разрешава чак през 2013 година. За съжаление, през това време клиентите на частната компания се отказват.
Позицията на държавната фирма през този период е ту да отказва достъп на „Джайден Юнайтед“ до спечелената на търг продукция, ту да иска неустойки, за това, че стоката не е изтеглена от складовете. Спорната ситуация като че ли се разрешава в средата на 2014 година, когато продукцията е платена. Но проблемът с достъпа си остава. Така се стига до неизбежното – между частната фирма и (СТМО) започват дела.
Първото е спечелено от „Джайден Юнайтед“, държавното дружество печели при обжалването.
И тогава идва най-странния момент „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД обявява за продажба стоката, която е платена от частната фирма, на Софийската стокова борса. На борсата е забранено да се търгува военна техника – това обстоятелство никой не го отрича.
И все пак... Това се случва, сякаш да само за да потвърди старото клише, че у нас всичко е възможно, независимо колко е абсурдно.
От „Джайден Юнайтед“ коментират случая така – или държавната фирма ни е измамила, като ни е продала нещо друго като военна техника, или е направила грубо нарушение на правилата за търговия на борсата, което може да има много сериозни последствия. При всички случаи обаче тя продава нещо, което не е нейно, защото вече е спечелено на търг и е платено.
Дори и по тези факти да има и друга гледна точка и да се водят дела, нова продажба няма как да има – съдебните процедури не са приключили!
„Петел“ потърси коментар от „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД по няколко въпроса. Първият от тях касаеше забавянето за осигуряването на достъп до закупената още през 2011 година продукция. Отговорът, който получихме беше следния:
„Истинската причина за несвоевременно изтегляне на стоките е липсата на лицензирани складови площи, в които „Джайден юнайтед България” ООД да изнесе продукцията. В продължение на години безплатно фирмата ползва складовете на МО, което от една страна - създава заплаха за личния състав от евентуални аварии във военни складове, а от друга - препятства осъществяването на Плана за развитие на въоръжените сили. С години продължи кореспонденцията между продавач и купувач, в която приканвахме „Джайден юнайтед България” ООД да изнесе вещите от складовете в Борово, както бе сторило по други договори от същите складове със същото имущество, на което бяха намерили външен пазар. По тези изпълнени изцяло договори „Джайден юнайтед България” ООД организира транспортна и подемна техника без какъв да е проблем с достъпността. След като предприехме юридически постъпки за прекратяване на договора, „Джайден юнайтед България” ООД изненадващо се позоваха на липса на достъп до складовете. Като добросъвестен търговец направихме вътрешна проверка, която установи наличието на отличен достъп до стоките. По т.д. 5766/2015 г. СГС възложи техническа експертиза на независим експерт, който потвърди наличието на достъп до стоките. По подобен търговски спор, в който „Джайден юнайтед България” ООД излагаше същите твърдения вече има влязло в сила съдебно решение в полза на „СТ-МО” ЕООД.“
В този отговор трябва да се обърне внимание на последното изречение, където се казва, че „СТ-МО” ЕООД има спечелено дело по „подобен“ търговски спор. За конкретния става ясно, че решение няма. Надяваме се, че от държавната фирма не се опитват да предопределят какво ще реши съда в този случай.
Специализирани складове за тази продукция не се изискват, заявиха пък от „Джаейден Юнайтед“. Тяхното наличие не е поставяно като условие, а заплаха за „личния състав“ може да има когато става въпрос за боеприпаси. Двигателите и резервните части за тях нямат нищо общо със снарядите, обясниха от частната компания.
Естествено, попитахме и за търга на военна техника през Софийската стокова борса. Отговорът на „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД всъщност не е конкретен, а просто повтаряне (три пъти) на следната фраза: „Стоките, които СТ-МО продава на стоковата борса са в изпълнение на комисионен договор с МО за 2018 г.“
Единственото реално уточнение е, че въпросните стоки са „продукти, свързани с отбраната, не са негодни за употреба, а са излишни“.
Казано по-просто, държавната фирма предпочита да прехвърли топката в полето на своя принципал – държавата и Министерството на отбраната. Така в случая ще се появи и нов, политически момент, който може би ще размие картината, обрисувана от изреждането на фактите. И изглежда това е целта.
Едно обаче е ясно. Една държавна фирма продава една стока два пъти, на различни клиенти и при различна цена. Това, нека признаем, не е поведение на търговец, а на измамник.
Няма как да се пренебрегне друг въпрос: Защо в „Снабдяване и търговия – МО“ ЕООД поемат риска да правят бизнес по този начин и да поставят най-малкото под съмнения действията си, да водят съдебни спорове и т.н.?
Възможните отговори всъщност не са много: Единият е – некомпетентност. Вторият – работа под външен натиск за извършване на нещо нередно. И понеже говорим за военната сфера, вероятно в Министерството на отбраната знаят най-добре колко пагубно е управлението при един от тези фактори. Както и какво трябва да се направи, за да бъде преустановено.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!