Рекордни цени на паркоместата в европейски град - гараж струва колкото кола или гарсониера

11.03.2025 / 09:59 0

Пиксабей

За рекордни цени на паркоместата в румънския град Клуж-Напока информира телевизия Диджи24, цитирана от БТА. В свой материал по темата медията отбелязва, че един гараж може да струва колкото една кола или колкото гарсониера в малък, провинциален град в страната.

Има случаи, в които цените надхвърлят 25 000 евро. Те варират в зависимост от района и дали паркингът е подземен или не. Цените на външните паркинги в жилищните квартали могат да достигнат 10 хиляди евро, докато тези на подземните паркинги варират между 15 и 25 хиляди евро, в зависимост от района, в който се намира сградата, но и от етапа на строителство. 

“Цените варират между 10-12-14-15 хиляди евро плюс ДДС, ако се продават от предприемача, това означава нетна цена от 17-18 хиляди евро с включено ДДС. Но има и ситуации, в които има препродажби и цените достигат 20 хиляди. В крайна сметка хората плащат повече за паркинг, отколкото за колата, която притежават”, коментира за Диджи 24 брокерът Сорин Сукала. 

За сравнение тарифите в други големи градове в Румъния, като Букурещ или Констанца например, варират между 5 хил. и 20 хил. евро.

“Много е скъпо. Цените са надути. Трябва да работя близо пет години, само за да получа паркинг, плюс апартамент. Много е, но това е икономиката в Клуж. За съжаление няма какво да правим, цените на наемите са огромни, цените на паркинга са огромни”, казва шофьор от Клуж-Напока за Диджи24.

Клуж-Напока остава и градът с най-скъпите апартаменти в Румъния. Квадратният метър там достига почти 3 000 евро. През декември средната цена на гарсониера (40 кв.м) е била 118 008 евро, на двустаен апартамент (55 кв.м) - 162 261 евро, а на тристаен апартамент (75 кв.м) - 221 265 евро.

Според анализ, цитиран от сайта economedia.ro цените на апартаментите и наемите в града, известен още като “Силициевата долина на Трансилвания”, са отбелязали впечатляващо увеличение от над 700 процента в сравнение с преди 25 години. През 2000 г. двустаен апартамент в Клуж-Напока е струвал 18 900 евро. Днес подобен апартамент се продава за около 158 900 евро.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама