Роб Диксън: Българите на Острова могат да се чувстват спокойни

12.01.2021 / 09:05 1

Редактор: Юлия Георгиева 

e-mail: julia_georgieva_petel.bg@abv.bg

кадър бТВ

Започнах да уча български език още миналата година, но във връзка с коронавируса възможностите ми да опозная България чрез пътувания са малко ограничени. Първото ми пътуване извън София беше до Свищов, бил съм във Варна и Пловдив. Много красива страна и нямам търпение да науча и видя повече. 12 месеца учих български език преди да пристигна тук, така че много ме впечатлява сърдечността на хората, с които до момента съм се срещал, тяхното силно усещане за идентичност. Надявам се, че през тази година ще можем да заживеем нормално. 

Това коментира в ефира на бТВ Роб Диксън, посланикът на Обединеното кралство Великобритания и Северна Ирландия.

В момента положението във Великобритания е тежко във връзка с епидемията и трябва да направим всичко възможно, за да не претоварим здравната система. Добрата новина е, че ваксините са на път. Към вчерашния ден в Обединеното кралство вече са ваксиниране 3,5 млн. души, което е добро начало, но имаме още много работа, посочи той.

Мисля, че българите на Острова могат да се чувстват спокойни. Добрата новина е, че успяхме да сключим търговско споразумение и за сътрудничество, което урежда липсата на митнически такси и тарифи между ЕС и Обединеното кралство, което е голямо постижение. Търговията е 688млрд. лири между двете страни. Това споразумение носи сигурност, както за българите на Острова, така и за британците, коментира посланикът. 

В Обединеното кралство са регистрирани около 200 000 българи и това споразумение им дава сигурност, увери той.

Българите, които са пристигнали на острова до края на миналата година, имат сигурност за работата си и достъп до различните държавни системи. Бъдещите българи също трябва да са спокойни, те също ще имат възможност да работят, учат и живеят на Острова, посочи той.

6000 българи учат в Обединеното кралство и 2500 британци учат в България. Със сигурност ще продължим да бъдем привлекателна образователна дестинация , защото четири  от топ 10 на университетите в света са у нас. Така че българските студенти ще продължат да имат достъп до британските университети, но бъдещите студенти ще трябва да си извадят стуудентски визи, както и всички други международни студенти, посочи посланикът.

Сезонните работници от България, както и от други страни, трябва да кандидатстват по схемата за сезонна работа. онези, които искат да посетят семейство, роднини, туризъм, краткосрочни бизнес посещения - не се нуждаят от виза. Всеки, който иска да остане за срок по-дълъг от 6 месеца, трябва да кандидатства за виза. Но онези, които ще работят краткосрочно, като сезонните работници, за тях има отделна схема, уточни посланикът. 

Ако 6-месечния срок мине и вие искате да останете на Острова, трябва да кандидатствате по точковата система, като докажете, че имате работа или учите в университет. В момента българската общност в страната е значителна - 200 000 души и техните права са защитени от клаузите в договора за напускане на ЕС. Тези хора дават съществен принос за нашата страна, така че те могат да продължават да живеят в страната със семействата си. Тези хора са от голямо значение за страната ни, посочи той.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
wseo (преди 3 години)
Рейтинг: 4239 | Одобрение: 354
Ами няма кой да им работи, иначе? Нали, приятели?
Уеб дизайн и SEO оптимизация от дигитална агенция Viseo

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама