Родители все по-рядко търсят качественото - от 30 до 300 лева за първокласник във Варна

03.09.2015 / 13:17 3

Виолета Николаева 

С наближаването на първия учебен ден започват и разходите по обличането и оборудването на ученика за учебния процес. Особено ако е първи клас. Тогава семейният бюджет е най-силно атакуван. За това родители масово пазаруват в „китайски“ магазини и по възможност ограничават големите разходи. Разликата в цените става все по-голяма, съобразно произхода и качеството. За сравнение, раница в известна верига струва 12 лева, а макова чанта за дете в обикновена книжарница е 73 лева, показва проверка из варненските магазини. „До седмица ще свършат“, обяснява продавачката на по-скъпата стока, а при по-евтината никой нищо не коментира за наличност, защото има постоянно зареждане, вижда се на място. Средният вариант за ученическа раница на пазара е 20 лева. Продавачите обясняват, че и тя е китайска, но е с добро качество, а клиентите нямат избор и правят покупката. Най-пълни в началото на септември се оказват местата, снабдени с евтини артикули с недоказано качество и най-празни са книжарниците с „маркови“ раници и тетрадки.  

Така в известна китайска верига има стълпотворение за тетрадки по 20 стотинки, водни бои за по 1,40 лв., пълен комплект флумастри за по лев и химикалки по половин лев.
Оказва се, че качеството все повече не е приоритет, след като добри на вид тетрадки и боички се предлагат масово за стотинки. Така че пособията на учениците могат да струват от 30 до 150 лева, в зависимост само от едно – магазина, от който са купени. Още поне толкова пари трябва да се заделят и за допълнителни изисквания в самото училище като помагала и дрехи за работа в клас и физическо възпитание. При анцузите цените започват от 18 лева за долница и продължават нагоре до безкрайност.  
Оказва се, че най-много пари се дават вече не за блокчета и моливи, а за училищна униформа. 
Цените вече са обявени в някои училищни сайтове, а в други хората все още чакат родителските срещи, на които да разберат какъв кредит да теглят за първия учебен ден. 

Пособията са евтини, униформите натежават като разход 
След като разходите за тетрадки и несесери драстично паднаха с все повечето евтини  предложения, униформите са разход, от който най-много се плашат родителите. Някъде вече са изчислили, че за да облекат детето си по посочения стандарт, семействата трябва да заделят поне една-две стотачки, което ги хвърля в ужас. Някои дори сравняват ситуацията с абитуриентска вечер и сватбен костюм. 
В едно от варненските училища директорката споделя, че не е задължително да се купуват блузите от фирмата производител на униформата. А родители засекли, че същата фирма иска двойно повече за ушиване на риза, отколкото обикновен шивач.  
Комплектите със символите на съответното училище тръгват от 47 лв., а в някои елитни гимназии в страната достигат до 200 лв.
Справка в страната показва, че има училища, които предлагат униформи с блуза тип "Лакоста", с дълъг ръкав - 20 лв., с къс - 18, суичър – 42,50, и плисирана пола - 24 лв.", дори в училището масово да има деца от социално слаби семейства. На някои места в страната се стигало дотам, че родители обличали децата си със свои стари униформи от 80-те години, защото изглеждали по същия начин като днешните. 

Примерен списък на униформите във варненско училище за изминалата 2014-2015 учебна  година. Очакват се новите цени:


1. Униформена риза с емблема
- за момиче и момче до №38 - 18 лв.
- за момиче и момче над №38 - 22 лв.
2. Униформен пуловер без ръкав с емблема
- за момиче и момче до №38 - 24 лв.
- за момиче и момче над №38 - 26 лв.
3. Униформен пуловер с дълъг ръкав с емблема
- за момиче и момче до №38 – 26 лв.
- за момиче и момче над №38 - 30 лв.
4. Униформена фланелка тип „Лакоста” с къс ръкав с емблема
- за момиче и момче до №38 – 14 лв.
- за момиче и момче над №38 - 15 лв.
5. Униформена фланелка тип „Лакоста” с дълъг ръкав с емблема
- за момиче и момче до №38 – 16 лв.
- за момиче и момче над №38 - 19 лв.
6. Вратовръзка – 14,00 лв.

5000 първолаци влизат в 142 паралелки във Варна
За обучение в първи клас през новата учебна година във Варненска област са структурирани 216 паралелки. 74 от паралелките са в учебни заведения в областта, а първокласниците във Варна, които са близо 5000, ще бъдат обхванати в 142 паралелки. И тази година ще бъдат разкрити целодневни подготвителни групи за 5- и 6-годишни с възможности за следобеден сън.
Над 140 свободни работни места са обявени на сайта на Регионалния инспекторат по образованието във Варна. Те обаче се отнасят не само за варненските забавачки и училища, а за заведенията в цялата област. Търсят се както учители, така и служители по поддръжка и в администрацията. Шефът на инспектората Венцеслава Генова обаче обясни, че макар на пръв поглед да има доста свободни места, кандидати за повечето от позициите вече са започнали да подават документи, така че не се очертава недостиг на служители. Учебните планове в училищата ще бъдат кадрово обезпечени. 
Според инспектората ремонтите в училищата на територията на Варненска област се извършват по график и няма да възпрепятстват нормалното започване на учебната година. Кадровото обезпечаване на училищата се извършва в момента. Има обявени свободни места, но има и кандидати за тях, допълни Генова. 

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
garich (преди 8 години)
Рейтинг: 512 | Одобрение: 157
Геноцида над българските деца продължава. А циганското малцинство, на чиито деца училище явно не им трябва, тези сметки слабо го засягат.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама