Росен Христов: Достъпът до пристанището в Александруполис означава достъп на страната ни до световния петролен пазар

19.02.2023 / 21:00 3

СНимка: Булфото

Министърът на енергетиката Росен Христов заяви в предаването "На фокус" по "Нова телевизия", че достъпът до пристанището в Александруполис означава достъп на страната ни до световния петролен пазар.

"За момента Черно море е затворено море. Само Босфорът е връзка със Световния океан и можем де факто да доставяме нефт само от източници, които са в района на Черно море, което основно е Русия. С достъп до пристанището в Александруполис ще получим достъп до световния петролен пазар”, подчерта министърът.

Той обясни защо се възстановява петролопроводът Бургас-Александруполис: „Това е нашата системна стратегия, която прилагаме за диверсификация на енергийните източници. Приложихме това нещо в доставките на газ, приложихме го и в сферата на ядреното гориво, прилагаме същото и при доставките на петрол. Идеята е да имаме достъп до световен пазар”. По думите му проектът няма да обслужва руски интереси, тъй като петролопроводът, свързвайки рафинерията с пристанището в Александруполис, ще позволи разтоварването на танкери от избрани от страната ни източници от световния пазар, допълни Христов.

Бюджет за проекта все още не е изготвен, но след подписването на меморандума в Гърция е създадена работна група, която да се заеме с тази задача, каза още ресорният министър. Очакванията обаче били проектът да е икономически рентабилен за България. „Въпросът не е в цената. Въпросът за нас е стратегически - искаме ли да имаме независими доставки на петрол”, подчерта Росен Христов. По груби сметки този проект ще струва на страната ни няколкостотин милиона евро.

Министърът заяви, че в началото на 2024 г. трябва да е абсолютно ясно дали проектът ще стартира. Изграждането обаче няма да завърши до края на следващата година. „Има варианти за временно решение по море да доставяме за някакъв сравнително кратък период неруски петрол, докато петролопроводът бъде изграден”, обясни Христов.

Той коментира и корупцията в сферата на енергетиката, която стана повод и за втория списък със санкционирани българи по закона „Магнитски”. Обяснението е, че в ресора се борави с огромни суми. Министърът обясни, че именно затова е освободил и ръководството на АЕЦ „Козлодуй” още при встъпването си в длъжност. Причината била доклади, които сочели, че старото ръководство възпрепятства процеса по диверсификация.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
4
0
2134 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 2786 | Одобрение: 566
Я министъръ да каже ,Лукойл каква компания е ,държавна или частна ? Или правим петролопровод ,за частна компания  с държавни пари ?И какъв петрол може да преработва ? Или като имаме достъп до "независими доставки на петрол" ,какво ще го правим ,директно в колите ли да го наливаме (нищо ,че и по-скъп ще е,важното е да сме стратегически независими ) ......
5
0
Серж (преди 1 годинa)
Рейтинг: 200305 | Одобрение: 39300
Такъв брашнян плъхок е този....Пълен капут!...Болест
4
1
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 412478 | Одобрение: 71373
За какви световни пазари говориш бе, хюм.....Брент се предлага за около $88, а руският Уралс за $55.....Ай бегай с 200, нещастник......!!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама