Румънският икономически "пилон" в ЕС изпревари Португалия и Гърция, България и Унгария са най-зле

20.06.2023 / 15:47 1

Пиксабей

Румъния е страната с най-висок ръст на икономиката в ЕС.

Северната ни съседка вече изпреварва стари страни членки в ЕС по БВП на човек като Португалия и Гърция.

По действително потребление страната е още по-напред в класацията, която днес публикува Евростат.

Действителното индивидуално потребление (AIC) се състои от стоки и услуги, действително потребени от домакинствата, независимо дали са закупени и платени директно от домакинствата, или от правителството, или от нестопански организации.

 AIC на глава от населението може да се разглежда като показател за материалното благосъстояние на домакинствата. През 2022 г. AIC на глава от населението, изразен в стандарти за покупателна способност (PPS), варира от 67% до 138% от средното за ЕС в 27-те държави от ЕС.

Тази информация идва от данните за паритетите на покупателната способност , публикувани днес от Евростат. Тази статия представя някои от констатациите от по-подробния отчет в статията Обяснена статистика .
 
През 2022 г. девет страни от ЕС регистрират AIC на глава от населението над средното за ЕС. Най-високи нива са отчетени в Люксембург (38% над средното за ЕС), Германия (19%) и Австрия (18%). 

Междувременно 18 страни от ЕС регистрират AIC на глава от населението под средното за ЕС, като най-ниските нива са регистрирани в България (33% под средното за ЕС), Унгария (28%) и Словакия (27%). 

БВП на глава от населението варира от 59% от средното за ЕС в България до 261% в Люксембург. 

Брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, мярка за икономическата активност, също показва значителни разлики между членовете на ЕС.

БВП на глава от населението е над средното за ЕС в 11 страни от ЕС. 

Той е най-висок в Люксембург (161% над средното за ЕС), Ирландия (133%) и Дания (37%). 

Същевременно най-нисък е в България (41% под средното за ЕС), Словакия и Гърция (и двете с 32%).   

Методически бележки

Временните прогнози за 2022 г., представени в тази новинарска статия, се основават на данни за БВП и населението за 2022 г., извлечени на 5 юни 2023 г., и най-новите налични ППС. Ревизираните прогнози ще бъдат публикувани през декември 2023 г.

Люксембург: Високият БВП на глава от населението в Люксембург отчасти се дължи на големия дял на трансграничните работници в страната в общата заетост. Докато допринасят за БВП, тези работници не се вземат предвид като част от постоянното население, което се използва за изчисляване на БВП на глава от населението.

Ирландия: Високото ниво на БВП на глава от населението в Ирландия може отчасти да се обясни с наличието на големи мултинационални компании, притежаващи интелектуална собственост. Свързаното договорно производство с тези активи допринася за БВП, докато голяма част от приходите, получени от това производство, се връщат на крайните собственици на компаниите в чужбина.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
0
cron1 (преди 11 месеца)
Рейтинг: 84500 | Одобрение: -8715
Нищо ново под слънцето - колко политици са в затвора в Румъния и колко в БГ и Унгария...:'(Гняв
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама