Румен Гълъбинов, икономист: Наложително е в България да се въведат диференцирани ставки на ДДС, а също и необлагаем минимум на доходите
Струва ми се, че в България е наложително да се въведат диференцирани ставки на ДДС, а също и необлагаем минимум на доходите. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ икономистът Румен Гълъбинов.
„Тук не е въпрос да откриваме топлата вода. От 28 страни-членки на ЕС в 26 има диференцирани ставки. Това е широко използвано. България е от малкото държави, които не го използва. Как ще стимулират раждаемостта в България, когато 20 % е ДДС на бебешката количка и 20 % е ДДС на луксозния джип? За какво говорим? Тоест това ми се струва крайно наложително България да го направи. Намаление на ДДС и въвеждане на диференцирани ставки“, допълни още той.
Гълъбинов посочи, че в условията на задаваща се рецесия в глобалната икономика, която няма да подмине и България, намаляване на ДДС се явява като антирецесионна мярка. „В такъв смисъл, че това усилва потреблението. ДДС е с пряко влияние върху потреблението. Това е данъкът, който определя в голяма степен размера на търговски оборот, който се формира в икономиката. Така че ще има непосредствено въздействие“, допълни той. Относно необлагаемия минимум на доходите Гълъбинов даде пример с югозападната ни съседка Гърция, където годишните доходи до 10 000 евро са освободени от данъци.
„У нас трябва да се въведе необлагаем минимум. Тоест хората, които са с най-ниските, минимални работни заплати да не плащат данък върху дохода. Автоматично това им спестява 50-60 лева месечно, което им е реално увеличение на заплатата, защото не плащат този данък“, обясни той.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!