Румен Гечев алармира: Българската оръжейна индустрия е в опасност! Може да изгубим поръчки за стотици милиони

25.09.2017 / 18:10 8

Българската оръжейна индустрия е в опасност, защото тя, за разлика от други отрасли, се намира във възход. Очаква се приходите да са над милиард долара за година. Тя се приближава до показателите от края на 80-те години по износ на оръжие. Това заяви пред Би Ти Ви депутатът от БСП Румен Гечев. Народният избраник, който е професор по икономика, е защитил дисертация по темата за военното производсвство, цитиран от Пик.

Ако ние се разоръжим, това може би ще икономиса в краткосрочен план някакви пари на правителството, но в дългосрочен план можем да рискуваме бъдещето на децата. Това е продукция, която е необходима в съвременния свят, снабдява се българската армия, посочи депутатът. 

Притеснително при срещата с работниците е, че се засилва проблемът между правителството и част от оръжейната индустрия. Противопоставят се частни и държавни фирми, а българската държава не се свързва само с държавни, а с всички фирми, категоричен е Гечев. Силно сме обезпокоени, защото можем да провалим поръчки за стотици милиони, а и предстоят търгове с традиционни партньри за стотици милиони, предупреди народният избраник. 

Ако някой мисли, че ще се скрие в тази ситуация, се лъже, защото залогът е огромен. Изострянето на напрежението около "Дунарит", няма как да не я свържем с КТБ и с опита на определени среди да плячкосат останките. Със странни катастрофи и отравяния съвпадат тези събития, със спиране на продукция за износ, припомни медийни публикации Гечев. 

Някои се мъчат да унищожат определени фирми, да ги задушат, за да нямат приходи. От разговори с хора от бранша, трябва да ви кажа, че ситуацията е много тревожна, посочи Гечев.  

Има една странност. Как така българското правителство не знае кой е собственикът на Дунарит в момента! Как е възможно в страна-член на ЕС, която изнася муниции и ракети, правителството да казва, че не знае кой е собственикът на "Дунарит". как може да не знаеш кой е собственикът на завод за износ на оръжие?, изуми се Гечев. Той припомни, че Кинтекс е фирмата, която е един от основните посредници в оръжейния бизнес.  

Рискът е, че, ако българската държава се издъни при такива огромни сделки, едва ли други ще разчитат на българската държава повече, посочва Гечев.

Това, което знаем, че правителството изтъква като аргументи при случая със отнемането на лиценза за износ на ЕМКО правилата за безопасност при производството, но е подозрително, че става във връзка с "Дунарит". Странно е съвпадението със сагата КТБ, "Дунарит" и проверките. В същото време, българската държава е в правото си да засили проверките за всички фирми, тъй като това е рисково производство, не отричаме това. 

Ако проблемът е с производството, защо се отнема лиценза за износ и защо се засяга продукция на ЕМКО, която чака на пристанището, попита Румен Гечев, който се закани да зададе въпроса на министъра на икономиката Емил Караниколов, който ще дойде в комисията по икономика в парламента, за да разяснява ситуацията. 

Загубих ума и дума, когато чух, че министъра на финансите Владислав Горанов каза, че икономиката щяла да бъде охлаждана, защото е прегряла. Такова чудо при мижав за България растеж от 3 процента и нещо....това е нечувано. Когато последната страна в ЕС е решила да си охлажда икономиката, това е шок, изумява се Гечев. 

Загадка е за икономическата икономика и практика защо финансовото министерство е решило да охлажда икономиката, допълва професорът. 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
7
2
БАЙ ХОЙ (преди 7 години)
Рейтинг: 1310 | Одобрение: 510
"Ако ние се разоръжим, това може би ще икономиса в краткосрочен план някакви пари на правителството, но в дългосрочен план можем да рискуваме бъдещето на децата. Това е продукция, която е необходима в съвременния свят, снабдява се българската армия, посочи депутатът. " Прав е за съжаление професора - на света му трябва оръжие на едни да се защитават, на други да се отбраняват. А нашите заводи винаги за били едни от най-добрите по качество на произвеждане на военна техника и боеприпаси. Затова логично е хората да си продължават работа и да не се спира продукцията, носеща големи приходи в икономиката на страната.

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама