Русия остана само с 9 % от необходимите семена от ЕС за картофи

06.02.2024 / 11:30 2

Кадър Ютуб

Лукът и морковите са съставки на почти всяко ястие от руската национална кухня.

Но Русия почти няма собствени семена за отглеждане на тези зеленчуци, пише руското издание MSK1.RU.

Наскоро фермери от южните райони на страната се оплакаха от недостиг на семена от ЕС.

Прекъсванията на доставките поставят под въпрос бъдещите реколти: в момента само около 30% от семената на лука и морковите са в хамбарите на Волгоградска област.

В този случай сеитбената седмица ще започне в края на февруари.

В руското селско стопанство зависимостта от чужди семена се усеща навсякъде.

Властите се опитват по всякакъв начин да решат този проблем.

По тяхна идея ограничителните квоти за внос на вносни семена от картофи, захарно цвекло и други зеленчуци трябва да насърчат бизнесмените да използват местни аналози.

Ще помогне ли това за заместване на вноса със „зеленчуци“?

Ще станат ли „недостъпни” пюретата от столовата и чаят със захар след въвеждането на „семенните” квоти? 

Никой не иска да бъде агроном

Русия винаги е била известна със своите селскостопански постижения.

През изминалата година страната се превърна в лидер в световния износ на зърно, продавайки повече от 60 милиона тона зърнени култури в чужбина .

Това беше улеснено не само от безкрайните полета и плодородните почви, но и от многогодишната работа на агрономите. (б.ред. и от войната, която Русия направи в Украйна и възпрепятства износа и реколтата й)

Те се занимавали със селекция на семена и разработили нови подвидове растения, които били по-големи по размер и по-добре адаптирани към голямо разнообразие от климатични условия.

Но след 90-те години агрономическата наука запада.

Според Министерството на земеделието през 2023 г. Русия е била снабдена със семена само на 60,3% .

Освен това, според доктрината за продоволствена сигурност, поне 75% от семената трябва да бъдат местно производство.

Сега няма достатъчно специалисти в земеделския сектор - професията е почти безпрестижна.

Достатъчно е да спечелите 183 точки въз основа на сбора от три резултата от Единния държавен изпит, за да влезете в Тимирязевската селскостопанска академия на държавна издръжка.

Това е изключително ниска оценка за влизане московски университет.

Освен това руските агробизнесмени вече са свикнали да работят с чужденци, ще им бъде трудно да преминат към нещо местно.

Това смята главният редактор на Агенцията по земеделие Инара Халмеева.

„Бързо свикнахме с факта, че чужденците ни дават всичко, от което се нуждаем, и в един момент въпросът за собственото ни производство избледня на заден план“, каза Халмеева пред MSK1.RU.

„Това не означава, че не се е работило по създаването на нови сортове, но тяхното финансиране не е било приоритет.

„Както ни каза съюзът на плодовете и зеленчуците, за да създаде конкурентоспособни зеленчукови хибриди, Русия ще се нуждае от 7-12 години“

Инара Халмеева, главен редактор на Агенцията по земеделие

"Преди около четири години един фермер ми каза, че част от успеха на вносните семена е в компетентния маркетинг на компаниите: те имат много представители, които комуникират с фермерите, придружават продажбите и други удобства.

Защо да търсите нещо ново, когато и добивът, и обслужването за купувача на семена са задоволителни?" - добави тя.

„Най-лошо е положението при картофите и захарното цвекло“

Наскоро вицепремиерът на Руската федерация Виктория Абрамченко призна, че руското селско стопанство е силно зависимо от вноса на семена.

Според нея Русия ще може да достигне 75% ниво на предлагане едва до 2030 г.

В същото време страната има големи проблеми с местните аналози за картофи и захарно цвекло (основната суровина за производството на гранулирана захар. - Ред. )

- Тази цифра (75%. - Ред .) Вече е постигната за пшеницата - както пролетна, така и зимна, а за ориза като цяло 95%. Най-тежко е положението при картофите и захарното цвекло.

За картофите тази година местните семена представляват 9% , за захарното цвекло - 2,5% , отбеляза Абрамченко в интервю за РИА Новости.

За да насърчи заместването на вноса, на 31 януари 2024 г. Русия въведе специални ограничения върху доставката на семена от така наречените неприятелски страни.

Според текста на правителственото постановление „За въвеждане на временни количествени ограничения върху вноса на определени видове семена от селскостопански растения“, квотите ще бъдат валидни до края на 2024 г.

Западните страни няма да могат да доставят на Русия повече от 16 хиляди тона семена от картофи и 2 хиляди тона семена от захарно цвекло.

Именно от тези семена изпитваме най-голям недостиг. Също така е забранен вносът в страната на над 7,5 хил. тона от всички видове слънчогледови семки и 4,4 хил. тона царевица.

Според автора на телеграм канала „Икономизъм“ Алексей Кричевски, въведените мерки наистина могат да причинят малки проблеми със сеитбата. Но в бъдеще Русия ще може да постигне пълно заместване на вноса. Това се гарантира от огромни инвестиции от бюджета в индустрията.

-"Играта е дълга. Да, тази година може да има проблеми със сеитбата, но с голяма степен на вероятност те ще бъдат бързо решени чрез внос на семена през азиатските страни“, обясни Кричевски пред MSK1.RU. — Тази индустрия е неглижирана повече от 20 години. Сега, когато това стана приоритет, цялото земеделско министерство е на нокти.

„Времето от 2014 г. насам е достатъчно, за да направим земеделското производство, ако не напълно независимо, то поне наполовина“

Алексей Кричевски, икономист

„В рамките на няколко години руските аналози на западните продукти ще станат повече или по-малко подобни по качество - кабинетът на министрите отпуска десетки милиарди безвъзмездни средства и субсидии за това“, добави той.

"Няма причина за притеснение"

Въпреки факта, че страната няма достатъчно семена за производство на захар и картофи, експертите не виждат никакви противоречия във въвеждането на квоти.

Те също не виждат причина за недостиг и рязко увеличение на цените.

Работата е там, че водещите земеделски производители вече са успели да се подготвят за въвеждането на ограничителни квоти. Това каза пред MSK1.RU ръководителят на аналитичната агенция Agroan Иван Артемов.

„Квотите за семена от недружелюбни страни, въведени през януари тази година, бяха очаквани от пазара и повечето потребители и дистрибутори бяха натрупали запаси предварително“, казаха от агенция, специализирана в проучване на селскостопанския пазар, пред MSK1.RU.

Определено не трябва да очаквате недостиг на картофи и царевица, каза експертът Кричевски.

Според него не трябва да се очаква повторение на историята с поскъпването на яйцата.

„Определено не можете да очаквате недостиг, както и многократно увеличение на цените“, отбеляза Кричевски.

"Първо, реколтата от картофи миналата година беше почти рекорд, а реколтата от царевица е около максимума от няколко години. Второ, това са продукти, чиито цени се контролират от държавата. Най-вероятно няма да има мощен ръст като известните случаи от миналата година.

По данни на Росстат през 2023 г. средната цена за 1 килограм картофи е била 37,28 рубли.

Средната цена на захарта е 65,91 рубли за 1 килограм.

Ще разберем дали цените ще растат тази пролет.

Засега можем само да констатираме, че през първия месец на 2024 г. цените на зеленчуците , особено на краставиците, са се повишили значително.

 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
2
0
Серж (преди 3 месеца)
Рейтинг: 165247 | Одобрение: 32387
Не я мислете вий Русията! Тя ще се оправи!8-)...Себе си да гледаме, че и тук вече няма агрономи, а семената са САМО от Монсанто и Холандия...Затова и зеленчуците ни са внос от Турция, Гърция и от къде ли още не...Болест
1
0
... (преди 3 месеца)
Рейтинг: 27404 | Одобрение: 7709
Те и ракетите свършиха

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама