Русия оставя рублата да отслабне

16.10.2024 / 21:52 4

снимка pexels

Руската рубла поевтинява към 100 за долар и този път властите изглежда са се примирили и ще я оставят да достигне ниво, което преди това провокираше силни реакции.

Сега по-слабата рубла не е проблем и ще бъде от полза за държавния бюджет на фона на плановете за увеличаване на разходите през следващата година, казаха двама източници на Bloomberg, запознати със ситуацията, пожелали анонимност, защото обсъждат правителствената политика. Длъжностните лица са готови да оставят рублата да достигне 100 за долар, казаха те.

Банката на Русия разчита на междубанкови транзакции за изчисляване на курса на рублата, откакто Московската борса спря търговията с долари и евро, след като САЩ санкционираха групата през юни. Наказателните мерки изостриха недостига на чуждестранна валута, а данните на централната банка показват, че рублата сега е с около 9% по-слаба в сравнение с последния ден на търговия. Крайният срок в САЩ за бизнеси да напуснат операциите на борсата изтече на 12 октомври.

„В сегашната ситуация 100 рубли за долар не са толкова страшни, въпреки че имат известен инфлационен ефект“, каза Олег Вюгин, бивш висш служител на Банката на Русия.

Пресслужбите на правителството и Банката на Русия не отговориха веднага на исканията за коментар.

Рублата също се понижи през същия период спрямо китайския юан, който се превърна в основната алтернатива на това, което Кремъл смята за „токсични“ валути, след като нахлуването на президента Владимир Путин в Украйна през 2022 г. предизвика широкообхватни санкции от САЩ и техните съюзници. Руската валута падна с 11% спрямо юана на Московската борса до 13,26, най-ниското ниво от май.

Рублата на два пъти проби 100 за долар миналата година. Централната банка отговори, като увеличи основния лихвен процент с 350 базисни пункта на спешна среща през август миналата година. След това правителството наложи по-строг капиталов контрол през октомври, изисквайки от 43 групи износители да репатрират 80% от приходите си в чуждестранна валута и да ги продадат почти всички за рубли на вътрешния пазар.

Прогнозите на Министерството на икономиката показват, че правителството планира по-слаба валута, като служителите очакват средно 96,5 рубли за долар през 2025 г. в сравнение с 91,2 тази година.

Скорошната слабост на рублата отразява трудностите с външнотърговските плащания, пред които са изправени вносителите и износителите, каза Дмитрий Полевой, инвестиционен директор в базираната в Москва Astra Asset Management.

След като през юни САЩ засилиха заплахата от вторични санкции срещу банките в ключовите търговски партньори на Русия, бизнесът се сблъсква с нарастващи трудности при плащанията. Сега те получават по-малко чуждестранна валута и имат повече проблеми с връщането ѝ в Русия от места като Китай и Турция.

Правителството отговори с облекчаване на мерките, които подкрепяха рублата. Задължителното преобразуване на приходите от износ беше намалено наполовина до 25% от 50% в заповед, публикувана късно в петък. Това последва решения за намаляване на изискването за репатриране на приходите до 60% през юни и след това до 40% месец по-късно.

„Правителството е принудено да се приспособи към износителите“, каза Наталия Милчакова, анализатор във Freedom Finance Global в Казахстан.

Продажбите на валута от най-големите руски износители се сринаха с 30% през септември в сравнение с предходния месец, тъй като по-голям дял от сетълментите бяха извършени в рубли, според данни на Банката на Русия.

Рублата отслабна до около 120 за долар веднага след началото на войната, но бързо се възстанови, тъй като централната банка предприе спешни мерки и удвои основната лихва до 20%, преди постепенно да разхлаби условията.

Сега лихвата е обратно на 19%, като може да се върне до това пиково ниво, след заседанието на икономистите следващата седмица, тъй като централната банка се стреми да охлади прегряващата военна икономика на Русия и да ограничи ускоряващата се инфлация, която надвишава повече от два пъти целта от 4%.

Банката ще бъде оставена да използва паричната политика, за да компенсира съпътстващите щети от слабата рубла под формата на висока инфлация, каза Милчакова, цитирана от Bloomberg TV Bulgaria.

За бюджета ниският валутен курс винаги е от полза, каза Вюгин.
 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
4
robotron2000 (преди 1 месец)
Рейтинг: 35066 | Одобрение: 4576
Радистин: нашият лев не върви на никъде, защото на международният пазар нито се купува нито се продава! в европа никъде не го взимат лева, а и самият лев не е даже вече не е и български а се печата от дойчебанк по искане на европейската централна банка, и е със твърд фиксиран курс към еврото. Даже сега и да искаме не можем да напечатаме и един лев! понеже терминалното устройство (онова което осигурява уникален код на банкнотите и гарантира че няма да има две банкноти със един сериен код) то даже не се намира в България. Можем да печатаме само ролки тоалетна хартия, ама печатницата преди 20 години я затвориха, вече и тоалетна хартия не можем да печатаме! много ресурс има русия, спор няма въпросът е япония няма ресурс и е по напред от русия, важното е и как го управляваш тоя ресурс. България е страната на най много язовири и след месец можем да останем без вода познайте защо! нали имаме много воден ресурс Намусен
3
0
Радостин (преди 1 месец)
Рейтинг: 162890 | Одобрение: 8690
Русия има много ресурси и  огромна площ. Хич не ги мисля. Нашият лев накъде върви ?
Всеки да си получи заслуженото !
3
5
robotron2000 (преди 1 месец)
Рейтинг: 35066 | Одобрение: 4576
Руснаците имаха една кризичка 90-сетте 1000000000 рубли един долар беше. После взеха западното ноу-хау навлязаха западни компании започнаха да работят и нещата се подобриха много с ГДП-то русия излезе от кризата, към 2000 година русия вървеше нагоре. И после дойде джуджичко и започна да се опитва да я фалира тази държава и да я изолира международно особенно от запада, като си създава нарочни дразги със Запада и САЩ, първо чеченската война после кримските търкания, и после нахлуването в украйна. Дори и да спечели територия в украйна, вече е загубила войната със запада.  
2
5
cron1 (преди 1 месец)
Рейтинг: 102901 | Одобрение: -10189
Скоро няма да става и за тоалетна хартия тази смешна валута...:devil:
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама