Руски учени изследват вълк, замръзнал преди 44 000 години
Североизточен федерален университет в Якутск, Русия
Руски учени са извършили аутопсия на вълк, за който се смята, че е на около 44 000 години.
Вълкът е намерен случайно от жители в далечния североизточен регион на област Абийски в Якутия през 2021 г., но останките на хищника едва сега се изследват правилно от учени, съобщи агенция Ройтерс.
„Това е първото в света откритие на хищник от късния Плейстоцен“, каза Алберт Протопопов, ръководител на отдела за изследване на фауната на мамута в Якутската академия на науките.
„Възрастта му е около 44 000 години и никога досега не сме имали подобна древна находка“, допълни той.
"Запечатана" между Северния ледовит океан и Далечния изток на Русия, Якутия е огромен регион от блата и гори, като около 95% от са покрити с вечна замръзналост.
Известно е, че зимните температури в региона падат до минус 64 градуса по Целзий.
Въпреки че не е необичайно да се откриват хилядолетни животински трупове, заровени дълбоко във вечната замръзналост, която бавно се топи поради изменението на климата, вълкът е специален, каза Протопопов.
„Той е бил много активен хищник, един от по-големите. Малко по-малък от пещерните лъвове и мечки, но много активен, подвижен хищник, а освен това е бил и мършояд“, добави той.
За Артьом Недолужко, директор по развитието на лабораторията по палеогенетика в Европейския университет в Санкт Петербург, останките на вълка предоставят рядка представа за Якутия отпреди 44 000 години.
„Основната цел е да разберем с какво се е хранил този вълк, кой е той и каква е връзката му с онези древни вълци, които са обитавали североизточната част на Евразия“, допълни той, предаде Дарик.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!