Шефът на "Джи Пи Морган Чейс" би камбаната в САЩ: Спрете да харчите, може да потънем
Кадър Уикипедия
Дългът на САЩ продължава да расте, а икономиката на страната може да потъне в непреодолима криза с глобални измерения.
За това предупреди главният изпълнителен директор на най-голямата американска банка „Джи Пи Морган Чейс“ Джейми Даймън.
Финансистът прави сравнение с 1982 г., когато инфлацията е била около 12%, основният лихвен процент - 21,5%, безработицата - около 10%, а дългът се е равнявал на около 35% от БВП. Той отбелязва, че днес съотношението на дълга спрямо БВП е надминал 100%, което означава, че САЩ дължат толкова, колкото произвеждат. А до 2035 г. се очаква да достигне 130%.
Американците задлъжняват все повече по кредитните си карти и няма индикации скоро тези дългове да бъдат изплатени, съобщи в-к „24 часа“, цитирайки „Уолстрийт Джърнъл“.
Миналия август американските потребители са регистрирали нов антирекорд - общ дълг от $ 1 трилион по кредитни карти. Пет месеца по-късно ситуацията е дори по-лоша заради отчетените по-високи от очакваните продажби на дребно по коледните празници.
През последните две години балансите по кредитните карти на американците скочиха с 40%, каза Тед Росман от „Bankrate“ пред Си Ен Би Си.
Разходите се увеличават всяка година от 2020 г. насам, като през 2023 г. са скочили с 9% в „Джи Пи Морган Чейс”. Просрочените плащания нарастват от 2021 г. насам. В същата банка неплатените салда са се увеличили с 14% на годишна база, а в „Банк ъв Америка“ - с 9%. Скорошно проучване на Bankrate установи, че 56 млн. притежатели на кредитни карти са задлъжнели от поне 1 г.
Според Даймън ситуацията прилича на „хокеен стик“, до който САЩ все още не са достигнали. Когато обаче играта с него започне, първи ще се разбунтуват чуждите пазари, които притежават 7 трилиона от държавния дълг на Америка. Икономистите все по-често бият тревога за главоломното темпо, с което Конгресът и Белият дом харчат пари, пише „Фокс Бизнес”. Според тях това заплашва федералния дълг, а перспективите за него стават все по-мрачни.
Последните данни на Бюджетната служба на Конгреса не са по-оптимистични. Прогнозите сочат, че през следващите три десетилетия държавният дълг ще нарасне почти двойно. При настоящото законодателство се очаква той да нарасне до 181% в края на 2053 г. На практика, ако този дълг се материализира, това ще представлява най-тежкото дългово бреме на Америка за всички времена, което също така заплашва да срине икономическата ситуация на страната, като завлече много други икономики по света със себе си.
Последните данни на Евростат показват, че България се справя далеч по-добре с дълговете си. В края на септември 2023 г. страната ни е на второ място в ЕС по най-нисък дълг спрямо БВП - 21%. Изпреварва ни само Естония (18,2%).
В топ 5 на най-малко задлъжнелите държави се подреждат още Люксембург (25,7%), Швеция (29,7%) и Дания (30,1%). В ЕС има пет държави, чиито задължения са по-големи от БВП - Гърция, Италия, Франция, Испания и Белгия. На годишна база увеличение на дълга отчитат Белгия, Естония, Финландия, Латвия, Словакия, Румъния, Люксембург и Литва.
България е сред държавите, където има понижение, но по този показател е назад в класацията. Най-силен спад на дълга спрямо БВП има в Кипър, Португалия, Хърватия, Италия, Гърция и Испания.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!