Шефът на НСИ към протестиращите: Нашите данни за инфлацията не може да се манипулират

10.02.2025 / 17:20 4

Редактор: Недко Петров

Стопкадри Нова Тв

Председателят на Националния статически институт отговори на „Възраждане“, които протестираха днес. От партията обвиниха НСИ, че изнася фалшифицирани данни за инфлацията в България. Доц.д-р Атанас Атанасов обаче категорично отрече това да е истина и обясни защо въпросните данни не може да се манипулират.

Според него основната причина е, че всяко едно число, което те произвеждат, се верифицира от Евростат. Тоест Евростат трябва да се съгласи, че това число е изчислено по правилния начин, и чак тогава могат да бъдат публикувани тези данни.

Атанасов даде пример и от миналия месец септември.

Тогава имаше регулярна мисия на Евростат, специално за инфлацията. Тя се прави веднъж на няколко години и те дойдоха на място в НСИ и провериха как се изчислява инфлацията. Излязоха със заключителен доклад, в който казват, че инфлацията е правилно изчислена, каза Атанасов.

По същия начин действат и други институции. Например миналата година, тъй като НСИ е пълноправен член на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, оттам също излязоха със същия доклад, че правилно се произвеждат данните и те са верни, добави в „Пресечна точка“ той.

Според Атанасов на първо място целия алгоритъм от „а“ до „я“ се проверява от и други организации, а не просто, че са произвели едно число.

 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
3
0
Off Road (преди 9 месеца)
Рейтинг: 48759 | Одобрение: 11309
Може да се манипулира и се прави.
2
0
Радостин (преди 9 месеца)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Тука масово се стъкмисват данни и всичко е ЛЪЖА !
Всеки да си получи заслуженото !
7
0
kris (преди 9 месеца)
Рейтинг: 541588 | Одобрение: 101478
Дрът блюдолизник....От старото соц минало и изглежда точно като заслужил шеф на ОФ организация, като главата е декоративно приложение на задника ! !
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
3
MrBean (преди 9 месеца)
Рейтинг: 201820 | Одобрение: -1610
Айде Копейките скачайте,нали сте все със безобразование и не сте учили статистика!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама