Шефът на Пфайзер готви нова ваксина

21.03.2022 / 12:25 1

Снимка Pexels

Угур Шахин, съосновател и главен изпълнителен директор на Бионтек, която разработи ваксината Covid-19 Комирнати заедно с Пфайзер, говори пред Файнейшъл Таймс, пише standartnews.com.

Компанията Бионтек стана много популярна и спечели много престижни международни награди с епидемията от коронавирус. Тя е и сред най-бързо развиващите се и проспериращи компании в света.

Сега тя си партнира с InstaDeep, инициатива, специализирана в изкуствения интелект. Бионтек планира да предвиди нови варианти на вирусите, преди да са се разпространили. Угур Шахин обяви, че 90 процента от вариантите, включително Омикрон, могат да бъдат намерени предварително благодарение на разработения алгоритъм. Това ще предотврати евентуални нови вълни на коронавирус и други подобни пандемии в бъдеще.

Шахин заяви, че компанията работи върху подобни идеи от 4 години. „Изкуственият интелект сега е като дете. Наистина има нужда да се учи много, докато започнем да получаваме резултати“, каза той. 

Ученият посочи, че много компании се фокусират върху изкуствения интелект и системите за обработка на данни.  Шахин даде пример с Пфайзер, която не е била в състояние автоматично да анализира 4,5 милиарда данни през 2020 г., докато в момента цялата база данни може да бъде изследвана за 48 часа.

В статията се подчертава, че Бионтек се фокусира върху разработването на лекарства и ваксини за рак, които са подходящи за тялото на пациента. Данните с които разполагат в момента, са от преди избухването на Covid-19 пандемията. „Разработваме метод за лечение, използвайки данни от тумора. Сега правим това, като използваме изкуствения интелект." 

Шахин допълва: „Въпросът, който трябва да бъде зададен тук, е: Ако всеки пациент има различна мутация, можем ли да разработим програма за машинен анализ, която ще ни помогне да намерим най-добрия резултат за всеки пациент? Това е изключително сложна задача, с променливи както състоянието на мутацията в тумора, така и вероятността Т-клетките от имунната система да я разпознаят. Ние работим сега върху това“, каза съоснователят на Бионтек. 

Машинният анализ на базата на изкуствен интелект става все по-добър и по-добър. Ние го "обучаваме" ежедневно. Скоро очакваме революционни открития, както в сферата на рака, така и за ХИВ вируса, и други здравни проблеми, пише Марица..

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
1
0
Серж (преди 4 години)
Рейтинг: 246567 | Одобрение: 50062
Угур Шахин....Турски емигрант в Германия, чиято мъничка фирмичка изведнъж получи финансиране от порядъка на стотици милиони и започна да разработва "ваксини" с чудодейни способности...Явно сега са изработили поредния вирус и ни подготвят....

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама