Швейцария загърбва вечния неутралитет: Готви сътрудничество с НАТО и колективна отбрана при война с Русия

12.08.2024 / 11:27 0

Пиксабей 

Швейцарското правителство се стреми да преразгледа политиката си в областта на сигурността, като засили сътрудничеството си с ЕС и НАТО и същевременно коригира дългогодишната си политика на неутралитет, съобщи Blick, позовавайки се на проект на документ, който е разгледал.

Швейцария поддържа "постоянен неутралитет" в съответствие с конституцията. Нейните задължения включват въздържане "от участие във войни", забрана за изпращане на оръжия към военни зони от или през нейната територия и предоставяне на наемни войски на страни, участващи във въоръжени конфликти, както и осигуряване на собствената си отбрана.

Според Блик на 29 август Федералното министерство на отбраната, ръководено от швейцарския президент Виола Амхерд, ще представи доклад от проучвателна комисия, която има за цел да даде "импулси за политиката на сигурност през следващите години".

Една от препоръките е да се засили сътрудничеството с НАТО, което, според комисията, ще "укрепи отбранителните способности на Швейцария".

"НАТО ще остане гарант за сигурността на Европа в обозримо бъдеще. Тя е еталон за модерните западни армии и определя стандартите за западните военни технологии", се посочва в доклада.

Макар че комисията не препоръчва членство в блока, тя предлага подписването на "тайни споразумения", които да покриват "заплахи от ракети с далечен обсег, мащабна кибервойна срещу европейски държави или нарушения на въздушното пространство".

В доклада се казва също, че Швейцария трябва "сериозно" да се подготви за колективна отбрана, включително да участва в учения на НАТО. Вестникът отбелязва, че това противоречи на швейцарския неутралитет.  Експертите също така призовават Швейцария да преразгледа Федералния закон за военната техника, който забранява директните доставки на швейцарски танкове за Украйна. В документа се отбелязва, че тази политика "предизвиква объркване и разочарование сред ЕС и НАТО".

В заключение експертите препоръчаха политиката на неутралитет да бъде преразгледана, за да може страната да "формулира своевременно позицията си по евентуални конфликти (Китай-Тайван, Русия-НАТО) и да предвиди възможните искания".

Блик отбеляза, че както левицата, така и Швейцарската народна партия вероятно ще се противопоставят на новоизработената стратегия и ще направят всичко възможно, за да предотвратят "повече НАТО, повече ЕС и по-малко неутралитет".  

Неутралитетът на Швейцария беше поставен под въпрос от Русия; външният министър Сергей Лавров обвини Берн, че е станал "открито враждебен" на Москва, тъй като е подкрепил западните санкции срещу Русия и е замразил руски активи за милиарди. Според проучване, публикувано през март, около 91% от швейцарците смятат, че страната трябва да остане неутрална.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама