Швейцария започва тежка битка с дефлацията
снимка Пиксабей
След години на инфлация, макар и несравнимо по-ниска от тази в заобикалящите я страни членки на ЕС, Швейцария е изправена през друг, не по-малко опасен, риск - да влезе в спиралата на също толкова трудната за овладяване дефлация. Експерти предупреждават, че до това развитие може да се стигне, ако и бездруго силният швейцарски франк продължи да расте, а политиците не вземат адекватни мерки, пише Си Ен Би Си, цитирана от БТА.
За октомври Федералната статистическа служба отчете инфлация от 0,6 на сто на годишна база при 0,8 на сто през септември. Това е най-ниското ниво от 2021 г. Очакванията бяха инфлацията да остане на нивото си от септември, но не и да забави темпа на нарастване. Най-значим спад регистрират цените на транспортните услуги и на стоките и услугите за дома - 2,7 процента на годишна база спрямо октомври 2023 г., а дрехите и обувките поевтиняват с 1 процент. На месечна база потребителските цени в Швейцария спадат с 0,1 процента, което вече е на ръба на дефлацията.
Швейцарската национална банка, която през септември за трети път тази година намали основния си лихвен процент, неотдавна ревизира надолу и прогнозите си за годишната инфлация в страната за 2024 г. от 1,3 на сто до 1,2 на сто и до 0,6 на сто през 2025 г. спрямо 1,1 на сто. Много страни членки на ЕС искрено биха се радвали на подобна прогноза, но в алпийската конфедерация този спад вече предизвиква опасения.
Само за сравнение - когато през лятото на 2022 г. повечето страни членки на ЕС регистрираха двуцифрена инфлация Швейцария отчете рекордните за последните три десетилетия 3,5 на сто, а финансисти и политици обещаха със загриженост максимално бързо да решат този проблем.
И, както се вижда, вече го решиха. Но са напът да създадат друг. Бившият вече управител на Швейцарската национална банка Томас Джордан призна преди време, че силният франк оказва "съществено въздействие" върху прогнозите на институцията за хода на инфлацията, но същевременно отхвърли наличието на риск от дефлация.
Неговият наследник на поста - Мартин Шлегел, поел юздите на банката от началото на октомври, обаче не се посвени да обяви, че не е изключено отново да се стигне до отрицателен лихвен процент, както беше по време на пандемията чак до 2022 г., когато инфлацията рязко пое нагоре в световен мащаб. "Не изключваме нищо. Не изключваме и негативни лихви", заяви недвусмислено Шлегел, цитиран от Ройтерс.
Експерти обаче са на мнение, че негативните лихви няма да решат проблема. И сега основният лихвен процент в страната е твърде нисък - от края на септември той е закован на едва 1 на сто. За мнозина единственото адекватно решение е намеса на централната банка на валутния пазар, за да бъде отслабен поне малко франкът, с което да се избегне създаването на дефлационен вакуум.
"Има условия за допълнително намаляване на лихвените проценти, но като се има предвид силата на франка, за Швейцарската национална банка би било по-добре да се прицели директно в него с намеса на валутните пазари", казва Ейдриън Притиджон, икономист от "Кепитъл икономикс" (Capital Economics), цитиран от Си Ен Би Си.
"Не можем да изключим възможността за намеса на валутните пазари в периоди на рязко засилване на стойността на франка", допълва Софи Алтермат, икономист от "Юлиус Бер" (Julius Baer).
През последните месеци швейцарският франк постоянно засилва позициите си и в момента е на почти рекордни нива спрямо други основни валути. Той е предпочитан от инвеститорите заради сигурността си и по-малката си пазарна нестабилност от, например, йената.
По оценки на "Кепитъл икономикс" през 2025 г. инфлацията в Швейцария може да падне до 0,3 на сто заради силния франк, евтиния петрол и спадащите разходи за поддръжка на дома. Предишната прогноза беше за инфлация от 0,8 на сто. Според Притиджон това е много близко до дефлация.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!