СКАНДАЛНО ИСКАНЕ - РИБАРИ НАСТОЯВАТ ЗА ИЗБИВАНЕТО НА ДЕЛФИНИ С ПУШКИ

13.08.2013 / 21:13 7

Скандал – докато еколози плачат за всеки убит делфин, рибари от Созопол искат да се върне практиката на промишленото им избиване. „Риба като риба, красива е, много е умна, но трябва да се върне старото регулиране на популацията. Вие знаете ли, че са милиони, много са тази година. Когато огладнеят, идват към брега. Опустошават мрежите и рибата, ние всяка сутрин кърпим мрежи. Тази риба няма естествен унищожител, не разбирам защо държавата не се погрижи. То така си беше”, ядосва се рибар. Той допълва, че този вид щети не се покриват от застрахователите или от държавата и остават изцяло за сметка на рибарите. Негови колеги се чудят защо всички се вайкат заради един мъртъв делфин, а за стотици прегазени по пътищата котки, кучета, таралежи и т.н никой не жали. 

Друг напомни, че преди години е имало специални кораби за лов на делфини. Ограждали са големите риби и са ги избивали с пушка. След това в специална фабрика се е преработвало ценно рибено масло, делфинови филета, а кожата се е използвала в промишлеността.

„Еколози и природозащитници вземат пари, за да недоволстват. А защо?! На нас кой ни плаща накъсаните мрежи?! И този делфин, за който казват, че е убит и влачен, не е вярно. Как ще го убият. Делфин трудно се лови и се убива. Бил е заплетен в мрежи, удавен, изхвълрен на брега и най-вероятно концесионерът го е влачил, за да го хвърли. Мъртвата риба мирише лошо и прогонва плажуващите. А вие, журналистите, от мухата слон направихте” – коментираше друг възрастен рибар, възмутен от интереса на медиите към скандалния случай.

След сигнала за убитият и влачен с автомобил делфин край Созопол, проверяващи от РИОСВ Бургас инспектираха района по цялото крайбрежие от Созопол до Черноморец. Нарушител не е бил открит, но инспекторите за пореден път напомниха, че санкцията е от 100 до 10 хиляди лева, а когато се отнася за световно застрашен вид, санкциите са двойни. Наказателният кодекс предвижда дори затвор до 5 години. Трите вида делфини  в Черно море от общо 36-те вида в световен мащаб са точно такива защитени видове. /Flagman.bg


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама