Съдът в Страсбург: България е нарушила правата на Асен Генов с присъдата за боядисания паметник пред централата на БСП
снимки: Фейсбук/Асен Генов
Европейският съд по правата на човека излезе с решение по дело, заведено от журналиста Асен Генов и Ина Сърбинска. Съдът намира, че техните права са били нарушени с това, че са били осъдени от нашите магистрати за хулиганство заради това, че боядисаха статуята на партизаните пред централата на БСП в столицата по време на протестите от 2013-а година. Това съобщи в своя публикация във Фейсбук Асен Генов.
„През 2013, годината на #ДАНСWithMe и протестите срещу Орешарски и Пеевски, заедно с една група приятели и познати, бяхме арестувани за украсата на незаконно пребиваващия декоративен елемент "Партизани" на ул. "Позитано" №20. От петимата задържани (заедно с Живко, Никола и Марта Георгиева), Ина Сърбинска и аз бяхме осъдени. Съдът на втора инстанция (поздравления за първоинстанционното решение на съдия М. Тодорова) не се съобрази с демократичните принципи, независимо, че дори прокуратурата го призова да потвърди оправдателната присъда. Уви, това не се случи“, припомня той.
В мотивите на Европейския съд по правата на човека се казва, че увреждането на паметника не е необратимо и няма доказателства за това. По-важното е обаче, че съдът поставя въпроса дали извършителите на това изобщо трябва да бъдат санкционирани, обяснява Генов.
По отношение на политическите мотиви, Съдът приема:
"В тази връзка трябва също да се отбележи, че паметникът е бил издигнат по време на комунистическия режим в България и е бил ясно свързан с ценностите и идеите, за които се застъпва този режим. Следователно, едва ли може да се разглежда като ползващ се с всеобщо почитание в страната. Първоинстанционният съд, разглеждащ делото срещу жалбоподателите, подчертава специално интензивния обществен дебат относно наследството на режима и по-специално за съдбата на паметниците, останали от него. В тази връзка не може да се пренебрегне, че българският законодател осъди този режим като „престъпен“ и официално определи Българската комунистическа партия, която доминираше в страната през целия този режим, като „престъпна организация... целяща потискане на човешките права и демократична система”.
"От това следва, че намесата в правото на жалбоподателите на свобода на изразяване – констатацията, че те са виновни за хулиганство и произтичащите от това глоби – не е доказано като „необходима в едно демократично общество“ по смисъла на член 10 от Конвенцията [по правата на човека]. Следователно е налице НАРУШЕНИЕ на тази разпоредба."
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!