Само след две години марсиански вертолет ще изучава Червената планета

27.03.2019 / 06:00 0

kaldata.com

Само след две години няколко къси скока в марсианската атмосфера ще поставят началото на ерата на съвсем нов тип изследвания на извънземните светове. Нов модел автономен мини вертолет ще участва в мисията на НАСА „Марс-2000“, която започва през месец юли същата година, като кацането на Марс е планирано за месец февруари 2021 година.

Успехът на тази мисия има голямо значение, понеже значително ще се разшири обхвата на областите, в които могат да се използват роботи изследователи, Засега се изучава само малка част от повърхността на другите планети и спътници и се осъществяват полети в дълбокия космос. Но новият метод се очаква завинаги да промени начина на изучаване на космоса.

Съвсем близо е денят, когато усъвършенствани версии на днешните дронове ще се използват като разузнавачи за роувърите или за самостоятелно изследване на Червената планета, каза още специалистът. Грип работи с прототипите на подобен вертолет в лабораторията за реактивно движение на НАСА и в Калифорнийския технологичен институт в Пасадена.

Прототипът на марсианския вертолет тежи 1,8 килограма и има корпус с размер приблизително на грейпфрут. Той разполага с бордово оборудване и комуникационни средства, неголям слънчев панел, литиевойонни акумулаторни батерии, нагревател за електрониката и навигационна камера.

Вертолетът няма никакви научни инструменти, но разполага с цветен топловизор с висока резолюция.

Вертолетът ще достигне повърхността на Марс, прикрепен върху дъното на роувъра и ще търси признаци за древен живот на Червената планета, както и ще събира различни образци, които ще бъдат върнати на Земята. Засега не е известно как точно ще стане това завръщане.

 

След около месец след приземяването на Марс, вертолетът ще се откъсне от дъното на роувъра и ще падне върху грунта. След това малкият летателен апарат ще извърши поредица от кратки полети, всеки от които с продължителност около 90 секунди при максимална височина приблизително 5 метра.

Дължината на тези полети ще бъде от 100 до 1000 метра от роувъра. Това е достатъчно далече, за да не се сблъскат двете машини, и достатъчно близо, за да поддържат връзка. Естествено, във вертолета няма как да има устройства за връзка със Земята. Хеликоптерът ще поддържа връзка с роувъра, а роувърът ще се свързва със Земята.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама