Само за десет години мечките в България са намалели почти наполовина

28.03.2021 / 22:10 2

снимка: Булфото, архив

В горите у нас са останали едва 600 кафяви мечки. Затова и най-мащабното събитие, посветено на опазването на природата - "Часът на Земята“ тази година продължава като "Месец на Земята“, а призивът е за опазване на мечките и тяхното мирно съжителство с човека.

В единствения у нас, а и на Балканите, Парк за танцуващи мечки край Белица в момента живеят 21 кафяви мечки, само две – Мима и Йета, все още спят зимен сън. Обитатели на парка идват тук, за да бъдат спасени - повечето от тях са отглеждани по крайно неподходящ начин, някои били танцуващи мечки, но през последните години са спасени и две малки мечета. Монти идва от частен хотел, а Теди е отглеждан в клетка за фазан в зоопарк в Република Северна Мекедония, разказва БНТ. 

"Теди, той е най-новият ни обитател и същевременно най-младият. Той е на 5 години. В момента мечето е добре. Засега, тази зима той беше сам, защото до сега той никога не е бил на трева – за него това са неестествени условия. Той е живял в клетка в зоопарк, но условията са били неподходящи за него, така че му беше необходима определена адаптация", разказа Величка Тричкова от Парка.

Най-възрастните обитатели на парка са Стефан и Сейда - на 34 години, и двамата бивши танцуващи мечки, спасени от Сърбия. Сега се раздвижват след зимния сън и похапват свежи плодове и зеленчуци в личните си сектори. Дивите кафяви мечки също се събуждат гладни и изтощени, а малките мечета излизат в природата за първи път през пролетта.

Видите ли обаче малки мечета трябва да бъдете много внимателни, с бавни крачки да се отдалечите и да запазите самообладание.

"Малките мечета са изключително привлекателни, човек би искал да ги пипне, да ги погали, но в никакъв случай не ги доближавайте", предупреди Величка Тричкова.

А през "Месеца на Земята“, който продължава до 22 април, природозащитниците призовават да бъдем закрилници на мечките у нас. Да пазим природата и да не изсичаме горите, които обитават, а ако срещнем мечка близо до населено място, да подадем сигнал до най-близката екоинспекция.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Сивия (преди 3 години)
Рейтинг: 9484 | Одобрение: 1084
Брижитката ще ни докара стръвниците от цяла Европа , и ще си попълним бройката !!! Ухилен
Яденето,е полезно за храносмилането !
3
0
Звезди (преди 3 години)
Рейтинг: 25785 | Одобрение: 4105
Пълно е с уроди които ги отстрелват. Видиш ли бракониер в гората - стреля се на поражение по него. Ловът на бракониери трябва да открит 365 дни в годината.
Няма такова нещо като малко свобода. Или си напълно свободен, или не си свободен!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама