Сърбия: Изненадани сме от коментарите на Русия по наш адрес

07.11.2025 / 21:26 0

Кадър Youtube

Министерството на външните работи на Сърбия изрази изненада от коментарите на говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, насочени към страната и президента Александър Вучич.

В официална позиция, представена от държавния секретар Миряна Йованович, се подчертава суверенният характер на сръбската държавна политика.

„Сърбия е суверенна и независима държава, която взема решенията си изключително в съответствие със своите национални интереси. Очакваме от представителите на приятелски държави, както и от официалните говорители на техните институции, да уважават този факт“, заяви Йованович.

Тя припомни на Захарова, че именно благодарение на президента Александър Вучич Сърбия остава единствената страна в Европа извън Общността на независимите държави (чиито членки са Азербайджан, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Русия, Таджикистан и Узбекистан), която не е наложила санкции на Руската федерация.

„Това решение не беше нито леко, нито просто, но беше взето от убеждението, че историческите приятелства не се изоставят под натиск“, се казва в изявлението.

Йованович добави, че Сърбия е взела самостоятелно решение относно отношенията си с Русия, въпреки преобладаващата позиция на континента.

„Въпреки изключително сложния международен контекст, Сърбия запази отворени линии за сътрудничество с Руската федерация, включително редовни директни полети до няколко руски града, като израз на своята последователна и независима политика“, посочи тя.

По повод твърденията на Захарова за доставки на оръжие, от министерството категорично заявиха, че Сърбия не изнася въоръжение и военна техника за страни в конфликт, където и да е по света, и стриктно спазва международните разпоредби и правилата на ООН, пише novini.bg.

„Не трябва да се забравя, че именно по препоръка на президента Вучич процедурите за издаване на разрешителни за износ на оръжие бяха издигнати до ниво на вземане на решения от Съвета за национална сигурност, за да се гарантира, че нито един куршум, произведен в Сърбия, няма да попадне в зони на конфликт“, се подчертава в позицията.

В заключение Йованович отбеляза, че Сърбия е можела да отвори повече преговорни глави с ЕС, но не го е направила, показвайки последователност в своите принципи и задължения.

„Докато Сърбия остава вярна на своите принципи и задължения, си струва да припомним, че от декември 2021 г. страната ни не е отворила нито една глава в процеса на присъединяване към Европейския съюз, въпреки че можеше. Интересно е, и със сигурност не е случайно, че тази дата съвпада с началото на войната в Украйна“, заяви тя.

„Не за първи път госпожа Захарова използва реторика, която не отразява духа на отношенията между нашите държави и народи. Сърбия не си служи с обиди, нито ги приема като стил на общуване между приятели“, се казва още в изявлението.

Йованович завърши с думите, че „Сърбия ще продължи да води своята политика мирно, отговорно и суверенно, в съответствие със собствените си интереси и достойнство, и очаква този избор да бъде уважаван“.


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама