Създадоха генератор на кислород от лунен прах

21.01.2020 / 05:00 0

kaldata.com

За да може да се реализира дългосрочно присъствие на хора на Луната е необходимо лунната колония да бъде осигурена с достатъчно ресурси, включително и годен за дишане кислород, както и ракетно гориво. Европейската космическа агенция (ESA) намери възможност за добив и на двата ресурса от лунния реголит.

Агенцията представи прототипа на инсталация за преобразуването на лунния прах (засега имитация на лунен прах) в кислород, който може да се използва за дишане и за гориво. Технологията извлича голямо количество кислород от реголита с помощта на електролиза на разтопена сол. При този процес лунният прах се нагрява, а кислородът се събира на анода. Този технологичен процес се използва за производството на метали и сплави, но ESA са го модифицирали по такъв начин, че се отделя кислород, който може да бъде събиран и използван.

Новата технология може да бъде изключително полезна за изследователите на Луната. При нейното използване се образуват и могат да се произвеждат сплави, необходими за изграждането на здания и за ремонт на техниката.

Засега учените представиха само работещ прототип, който потвърждава, че новият технологичен процес работи. Следва усъвършенстване на технологията и навярно след няколко години подобна инсталация ще бъде изпратена на Луната. Учените заявиха, че първата фабрика за кислород от подобен тип ще бъде представена след около три години.



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама