Сеизмичен инженер: В България има малки непрофесионални лаборатории за изследване устойчивостта на сградите

08.02.2023 / 18:55 0

Редактор: Виолета Николаева

Проф. Петър Павлов, ръководител на Националния център по сеизмично инженерство, обясни по БНТ кои сгради падат и кои остават при силно земетресение: 

"Рядко се случва такъв тип повреди като в Турция. Градовете са имали нещастието да се намират точно над епицентъра на земетресението, сеизмичните вълни са предимно вертикални, земетресенията следат едно след друго и се наслагват вълни и това допринася за допълнително усилване на сеизмичната сила, която действа върху тях. Отделно, виждат се някои сгради, че са реагирали по малко по-добър начин, други не - най-вероятно те са строени в различен период. 

Вероятно част от сградите са строени преди 2005 година, някои от тях - след това. Предишното разрушително земетресение накара Турция да инвестира в сеизмично инженерство. Подобриха своята сеизмична школа и това дава по-добро влияние върху сградите, особено към Истанбул и Анкара. Вероятно сградите, които рухнаха, са преди този период. 

Има различни методи, формули и изследвания за анализ на конструкции. Най-модерният начин е експериментално изследване на модели от сгради. В България има малки лаборатории за такива изследвания, но те са доста самоделно и непрофесионално направени."


 


 


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2025 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама