Сертов през 2008-а: Ние сме тигър със зъби, ако трябва, ще разследваме правителството
Бившият шеф на ДАНС Петко Сертов, който е в неизвестност от петък, нямаше много медийни изяви. Ето какво казва той пред Кнут Прийс, ръководител на бюрото на медийната група ВАЦ в Брюксел в специално интервю за "Труд" през 2008 година в качеството си на шеф на ДАНС.
- Г-н Сертов, гангстерски престрелки по улиците на София, повече от 100 мафиотски убийства от 2001 г. насам, и нито едно от тях разкрито, представители на вътрешното министерство сътрудничат с гангстерите - какво става във вашата страна? Дали България е раят на организираната престъпност в ЕС?
- Не, със сигурност не. Това, което споменавате, представя България в невярна светлина. Във времената на промяната Източна Европа беше изобщо опасно място. Не забравяйте, че всички структури бяха разрушени. Но сега нещата се оправят: броят на престъпленията намалява, а разкриваемостта се повишава. Имаме обаче и още много работа да свършим. Очевидно МВР е твърде консервативна система, която по време на прехода не е претърпяла необходимите реформи.
- Какво е в центъра на проблема - полицията? Съдебната власт? Политическите протекции? Традиция в корупцията?
- Центърът на проблема е липсата на реформи във вътрешното министерство и този факт е свързан с липсата на политическа воля, трайно усложняващото се политическо положение като следствие от политическото противопоставяне и лошата координация между различните институции - главно между МВР и съдебната система. Но не забравяйте, че има развитие и ние вече получаваме помощ от други европейски страни да подобрим работата на полицията и да укрепим съдебната власт. Германия например направи много и продължава да прави. Нуждаем се от още помощ от другите страни в ЕС, за да решим проблемите по-бързо. Не може да има съмнение, че ще ги решим, но това отнема време, а помощта ще ускори нещата.
- Вие оглавявате нова агенция с големи правомощия в борбата с престъпността и корупцията, която започна работа по-рано тази година. Защо ДАНС да успее там, където предшествениците й се провалиха? Какво сте постигнали вече?
- Ще успеем, защото ДАНС е проект, който осъществява напълно различен подход по отношение на борбата с организираната престъпност и корупцията. ДАНС обединява възможностите на функционално различни бивши служби (Националната служба за сигурност, Военното контраразузнаване, Агенцията за финансово разузнаване, Дирекцията за защита на средствата за връзка). Това позволява по-тясна координация и сътрудничество между отделните звена, които в миналото бяха разпръснати между отделни институции. Главният стълб на новата агенция е Националната служба за сигурност. Експерти от НАТО определиха НСС като професионална, високоефективна институция и заслужаващ доверие партньор в международното сътрудничество. Повече от 90 на сто от състава е бил назначен след 1990 година и през последните години административният и управленският потенциал се е подобрил. Агенцията е резултат от личната инициатива на министър-председателя Сергей Станишев. ДАНС беше обявена като агенция за борба с наркотрафика, прането на пари и висшата корупция. До края на 2008 година ДАНС ще внедри ефикасни вътрешни системи за сигурност, включващи: - индикатори за промени в нагласите на хората във властта, от които следват рискове за създаване на неправомерни контакти; - критерии за кадрови подбор; - периодични психологически тестове за лоялност на всички служители на ДАНС; - процедури, които не позволяват условия за корупция, строги правила за функционирането на звената, работа срещу организираната престъпност и корупцията главно по отношение на контактите с престъпните кръгове; - мотивационна система, която ще дефинира правила и процедури за назначаване на определени йерархични постове и съответно възнаграждение. В краткосрочен план, въпреки големите логистични и други проблеми, първите резултати от съвместната дейност на ДАНС и прокуратурата показват, че сътрудничеството ни е поставено на надеждна правна основа.
- Как можете да сте сигурен, че и във вашата агенция няма корупция?
- Сигурен съм и вие можете да сте сигурен. Знам, че човек никога не бива да казва “никога”, но ние имаме много специална контролна система и аз лично следя това.
- Румен Петков беше принуден да подаде оставка като вътрешен министър през април заради контакти с фигури от подземния свят. Но очевидно политическият натиск, а не разкритията на вашата агенция, го принудиха да напусне. Има ли за какво високопоставена и влиятелна фигура като Петков да се страхува от ДАНС изобщо?
- Не съм съгласен, че ДАНС не е имала участие в този случай, но тук не е времето и мястото да го обясняваме. Погледнете закона - ние имаме правото и властта да разследваме всичко и всички, ако е необходимо, също цялото правителство. Ние наистина сме тигър със зъби, можем и ще покажем това. ДАНС е уникална и действена институционална възможност и извършва постоянна координация с всички вътрешни контролни звена в публичната администрация чрез Главния инспекторат на Министерския съвет.
- Ще се срещате скоро с Меглена Плугчиева, новия вицепремиер по изразходването на еврофондовете, и ще разговаряте с агенцията на ЕС за борба с измамите ОЛАФ? (Тези срещи вече се състояха - бел. ред.) И европейските фондове ли са под прицела на престъпните организации във вашата страна?
- Нашата агенция няма данни, показващи, че организираната престъпност има за цел да присвоява европейски фондове. Освен това ДАНС има ясно виждане как ефикасно да контролира и предотвратява опитите за злоупотреби с тях, заплахите срещу европейската финансова сигурност, нарушението на общите митнически правила, прането на пари и трансграничната организирана престъпност. Агенцията включва финансовото разузнаване, обособено в отделна дирекция, която има специфични функции и задачи, делегирани от Закона за мерките срещу прането на пари и Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. Тази дирекция е призната за финансовото разследващо звено на Република България. В това си качество тя взема участие в работата на съответните комитети и организации на ЕС и Съвета на Европа, отговарящи за борбата срещу узаконяването на финансови средства с неясен произход и финансирането на тероризма.