Синоптик от НИМХ: Започват 56 часа нон стоп дъжд, червени кодове
Кадър Нова тв
След кратко успокояване на метеорологичната обстановка лошото време у нас се завръща. В сила е оранжев код за валежи в цяла Южна и Югоизточна България, като се очаква да паднат около, а на места - и над 100 литра на квадратен метър.
Предупреждение от първа степен - жълт код за интензивни валежи, е обявено за Централна и Североизточна България. Така обстановката ще бъде спокойна само в четири области на северозапад, а лошото време се очаква да продължи до сряда.
„Колегите работят и към 12:00 часа ще излезе актуализираната карта с червените кодове. Валежите ще продължат 56 часа. Циклонът ще е бавен, ще обхване повече райони. Ще има 2-3 дни, в които ще се натрупват валежи в източната част от страната", обясни Анастасия Стойчева пред Нова тв, цитира 24 часа.
Синоптикът Иван Василев каза в ефира на "Твоят ден", че циклонът се започнал да се придвижва на изток. "Може да се очакват изненади в Родопската област, голямо влияние оказва орографията. Развиват се конвективни облаци, които създават сериозни валежи. До края на денонощието потенциално опасните региони са западните покрай Стара планина на североизток. А опасните, където могат да се очакват бедствени количества валеж - са 10 области в Южна България. Прогнозираме валежите да бъдат продължителни. За 48 часа може да има 80-110 литра на квадратен метър", обобщи той.
Редактор "Екип на Петел",
За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

