Скачат срещу указа на Тръмп за правото на придобиване на гражданство по рождение

21.01.2025 / 20:37 2

Кадър Youtube

Ню Джърси и още над десет щата обявиха, че ще оспорят по съдебен ред указа на президента Доналд Тръмп за отмяна на конституционно гарантираното право за придобиване на гражданство по рождение, предаде БТА, цитирайки Асошиейтед прес.

Главният прокурор на Ню Джърси, демократът Мат Платкин, съобщи, че застава начело на група от 18 щата, плюс окръг Колумбия и град Сан Франциско, която ще заведе дело с искане съдът да блокира изпълнението на заповедта на републиканеца. "Президентите имат широки правомощия, но те не са крале", каза Платкин.

Указът на Тръмп слага край на политиката на автоматично предоставяне на гражданство на хора, родени в САЩ, стъпка, която той още по време на предизборната надпревара обяви, че ще предприеме, ако стане президент.

Платкин и имиграционни правозащитници се позовават на 14-тата поправка от американската конституция, според която хора, родени в САЩ и попадащи под тяхната юрисдикция, са граждани. Според тях от текста на поправката ясно следва, че тя се отнася и за хора, чиито родители не са били законни американски граждани към момента на тяхното раждане.

Добави Petel.bg в Google

Редактор "Екип на Петел",

"За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 40 евро без ДДС на ПР публикация пишете на [email protected]

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на [email protected]. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на [email protected] по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
3
0
kris (преди 1 годинa)
Рейтинг: 639090 | Одобрение: 126290
По закон всеки роден на територията на страната е гражданин на САЩ, дори ако самолет лети и там се роди дете.....Все пак има допълнение....ако родителите на  роденото дете не са законно пребиваващи ги принуждават да се върнат в страната си за разглеждане на статута им....Обикновенно не ги одобряват, но детето като стане на 18 има право да отиде с акта за раждане в американското консулство, където му издават паспорт !
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!
2
2
MrBean (преди 1 годинa)
Рейтинг: 233047 | Одобрение: -2133
Споко,има си конституция,иначе кой ще му бачка в хотелите?

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама