Скрити такси защо трябва да прочетете дребния шрифт

09.08.2022 / 12:23 0

Какво представляват скритите такси

Това са допълнителни такси, начислявани от кредитните институции. За тяхна сметка банките и микрофинансовите организации се опитват да компенсират загубите при сключване на договори с лихвен процент, който е привлекателен за клиента (и по-малко изгоден за банката).

Невъзможно е да не бъдат посочени в документите, тъй като в този случай съдът ще вземе страната на потребителя в производството. Затова организациите отиват на трикове, така че клиентът да постави подпис на страниците с желания текст. За целта например пишат неблагоприятни условия с дребен шрифт в договора при кандидатстване за кредит.

Какво може да скрие дребният шрифт

Промяна на лихвения процент

Съгласно закона на банката е забранено да променя едностранно условията на договор за заем. Но тя може да промени лихвата в случаите, посочени в договора. Причините за това трябва да бъдат ясно посочени и може да зависят от действието или бездействието на клиента.

Например, ако сте получили ипотека с намалена ставка, докато сте имали застраховка за собственост, неподновяването й може да повлияе на лихвата.

Глоби и неустойки

Това са често срещани инструменти за въздействие върху клиенти, които не изпълняват условията на договора и закъсняват с плащанията. Следователно наличието на санкции в документите не изненадва никого. Но си струва да се обърне внимание на нюансите.

В договора може да се предвиди, че глобите се събират по приоритетен ред преди дълга. Ако не проследите този момент, има риск следващото ви плащане по кредита, направено навреме, да отиде в неустойки. В същото време дългът ви ще нарасне, а размерът на неустойките ще стане още по-голям.

Отделен въпрос е размерът на глобите. Това може да бъде фиксирана сума, увеличена лихва върху просрочен дълг или процент от оставащия дълг. Очевидно е, че сумите се различават значително.

Микрофинансовите организации вече активно използват глобите като инструмент за печелене на пари.

Застраховка

Застраховката живот и здраве на кредитополучателя, в случай на ипотеки на недвижими имоти, може значително да намали лихвения процент по кредита. Но получаването на полица е доброволно действие, което банката няма право да налага. Институцията също не може да се задължи да се застрахова само чрез нея, потребителят избира фирма от организации, акредитирани от банката.

 

Разликата в цените на полиците може да бъде значителна. Освен това често се издава банкова застраховка за целия срок на кредита и се добавя към нея, а ако клиентът откаже да поднови полицата, организацията променя лихвения процент.

Източник:  parite.bg 

* публикация



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 



Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама