Сложна и скъпа операция в МБАЛ „Св. Анна – Варна“ даде нова раменна става на мъж с рядка болест
Спасение за пациент, който иначе би бил инвалид и безценен опит за лекарите – това са главните резултати от извършената имплантация на изкуствена раменна става, извършена в МБАЛ „Св. Анна – Варна“. Началникът на клиниката по ортопедия и травматология доц. Руслан Попстефанов обясни пред медиите, че хирургическа процедура като тази е доста рядка – за последните 10 години в болницата това е едва третата подобна операция.
„Нашето желание е да правим повече такива стави. За съжаление, цената от 6-7 хиляди лева, която не се поема от здравната каса, а остава изцяло за сметка на пациента, е основен фактор“, коментира той.
Специфичното при този случай е, че се поставя ривърс (обратна) раменна протеза. Тя е осигурена специално от фирма-вносител за операция, която беше демонстрационна и беше предавана в реално време в учебната зала на клиниката по ортопедия и травматология на МБАЛ “Света Анна – Варна”.
Пациентът, който получава шанс за нормален живот, е мъж с тежка артроза на лявата раменна става и уврежда на връзките. Доц. Попстефанов обясни, че заболяването е относително рядко, а и по отношение на артрозите като цяло не може да се говори за зачестяване на случаите. „Има напредък в тази хирургия. Има други раменни протези, които са около два пъти по-евтини и затова са по-достъпни. Случаите на поставяне на раменни протези при нас са 30 – 40 на година“, добави шефът на клиника във варненската болница.
Хирургическият екип, който извърши прецизната операцията по ендопротезиране, включва ортопедите доц. Русинов и д-р Ивайло Митковски. Наред с всичко останало, тяхна задача беше да избегнат рисковете за пациента, които неминуемо съпътстват подобна високоспециализираната интервенция. Според доц. Попстефанов, те не се различават от тези при повечето хирургически намеси – опасност от инфекция, от дълбока венозна тромбоза или белодробна емболия.
В отговор на журналистически въпрос, началникът на клиниката по ортопедия и травматология на МБАЛ “Света Анна – Варна” каза, че няма случаи, в които се е наложило да се поставя подобна скъпа протеза, цената за която да остане за сметка на лечебното заведение. Има случаи обаче, при които при счуване се поставят метални импланти, помагащи за бързото възстановяване на костта, за които пациентите уверяват, че ще платят, но в крайна сметка не го правят. Подобен казус е имало с пациентка от Хамбург, Германия, чиято здравна каса поема цената са подобна операция. В крайна сметка обаче тя така и не е платила на варненската болница за това, че специалистите в нея са положили необходимите ѝ грижи.
За да продължите, трябва да се регистрирате в сайта