Смъртността в Германия на хора с Ковид19 е под 0,6 %
Германските здравни власти са по-пестеливи на данни от други държави, като Италия, където след първоначалния медиен шок, вече има данни на специалисти от СЗО, че само 12 % от починалите са починали директно заради вируса, а 88 % са от други предшестващи заболявания. В Италия само 3-ма души от починалите не са имали открити преди това заболявания.
Броят на потвърдените случаи на коронавируса в Германия се е увеличил до 42 288, като 253-ма души са починали от заболяването, съобщи днес институтът „Роберт Кох“, предаде Ройтерс.
Смъртността е много по-ниска и е 0,6 %, макар че вероятно е дори по-ниска, защото в статистиката на заразените влизат само тестваните и доказани с ковид19, но те със сигурност са много повече.
Голяма част от хората дори нямат симптоми, въпреки че носят Ковид19.
Но ситуацията в Германия не се обяснява с някакво чудотворно и гениално решение, за което други не са се сетили, а с вече познат набор мерки:
Ранна реакция
Масирано тестване
Изключително добре обезпечена здравна система.
Според експерти с комбинацията от тези мерки Германия е успяла засега да предпази най-уязвимата група на възрастните хора и да забави до известна степен епидемията си, пише "Капитал".
Германските здравни власти са по-пестеливи на данни от други държави и досега не са обявявали официално колко души са тествани в страната от средата на февруари, когато се появиха ранните случаи, досега. Затова и Германия не присъства в графиките с тези данни, но ако бе там, щеше да е на едно от първите места редом с азиатските държави. И със сигурност лидер в Европа.
Според здравната редакторка на авторитетното издание Spiegel Нина Вебер само в седмицата между 9 и 15 март в страната са направени около 100 000 теста.
Това е възможно, защото протоколът за тестване на нови болести е много либерален в Германия. В повечето други европейски страни има централен орган, който прави всички тестове за нови заболявания - както е и в България в момента. За разлика от тях в Германия от самото начало всеки лекар може да извършва тест за коронавирус и публичното здравно осигуряване го покрива, обяснява Кристиан Дростен, водещият вирусолог в берлинската учебна болница Charite, пред NYTimes.
Според Роланд Щаал, говорител на Националната асоциация на лекарите, които работят с германската здравна каса, в последните две-три седмици само при тях се правят по 35 000 теста за коронавирус седмично.
"Германия има много агресивен и широкомащабен подход за тестване, затова и броят на засечените случаи включва и много по-леко болни, коментира наскоро д-р Майк Райън, директор "Извънредни ситуации" към СЗО.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!