Смела иранка захвърли забрадката пред цял свят на трибуните в Катар

22.11.2022 / 14:42 1

Кадър Реза Бехруз

Жените на много места по света нямат късмета и правата, които са получили жените първо в Европа, благодарение на вековната и неспирна битка, която оформя модерната либерална демокрация.

Все още в много страни жените са втора ръка хора, придатък на мъжа и властта и са лишени от елементарни човешки права, като това да работят и да се обличат, както искат.

Често оправданията за това потисничество са религията и традиционните ценности, но истината е друга.

С лишаването на обикновените хора от елементарни човешки права властта си осигурява комфорт, сигурност и концентрира благата в ръцете на малката върхушка.

Страхът на малката свръховластена и богата върхушка, че ще загуби всичко, което има наготово е това, което я кара да мачка хората.

Даването на малко права, води до желание и стремеж към още повече права. Затова и битката е толкова жестока дори само при някакви демократични наченки като това една жена да пусне свободно косата си на публично място.

“Целта ми е да покажа, че онези правителства, които нарушават правата на хората, като се позовават на името на исляма, злоупотребяват с исляма” - Ширин Ебади, иранска юристка и защитничка на човешките права, носителка на Нобелова награда за мир.

6:2. Така завърши вчерашният мач между Англия и Иран в Група В от Световното първенство по футбол в Катар. Докато трите лъва доминираха терена на Мондиал 2022 г., на трибуните триумфира свободата, пише Фрог. 

Жените на Иран - онези, които протестират по улиците на цялата страна след смъртта на Махса Амини - младото момиче, пребито от моралната полиция и починало в затвора заради неподходящо облекло. Протестите продължават повече от два месеца, а властите залагат на насилие и репресии, за да ги потиснат. Без успех. 

Докато властта в Техеран се тресе от несигурност, а мнозина се питат дали Иран ще се промени отвътре след поредната вълна от демонстрации, по трибуните на стадионите в Катар празнува свободата да бъдеш жена. 

Законът в Иран забранява на жените да присъстват по стадионите. Това стана факт след Ислямската революция през 1979 г., но заради натиск от ФИФА в крайна сметка Техеран допусна някои жени до стадионите през 2018, 2019 и 2021 г. И към момента обаче жени не се допускат до футболните стадиони в Иран. 

Много от футболните фенове по трибуните носят тениски с девиза, превърнал се в символ на протестите в Иран: "Жена, живот, свобода". Други пък носят тениски с имена на жени, убити от иранските сили за сигурност по време на демонстрациите през последните седмици. 
В 22-ата минута от мача срещу Англия от трибуните на стадиона се разнесе името на Махса Амини - препратка към възрастта на младото момиче, убито от полицията в Техеран. Скандирането бързо заглъхна и беше заменено от "Иран". 



За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
0
4
cron1 (преди 1 годинa)
Рейтинг: 79856 | Одобрение: -8719
Браво! само така!Усмивка
Марио Кроненберг

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2024 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама