Сменяме електромерите

15.06.2025 / 21:26 3

Пиксабей

От 1 юли цената на тока за домакинствата в България ще поскъпне средно с 4,62%. Това стана ясно на открито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), на което бяха обсъдени цените на електроенергията за битовите абонати от началото на следващия месец. Наред с това, предстои и поставянето на "умни" електромери, което е стъпка към пълна либерализация на пазара.

"Умни" електромери и пътят към либерализация

"Умните" електромери отчитат потреблението на ток в реално време и могат да бъдат засичани дистанционно. Председателят на КЕВР Пламен Младеновски заяви, че се надява през есента да бъде подкрепено преминаването към такива измервателни уреди, пише "Труд".

Младеновски обясни, че моментът все още не е подходящ за пълна либерализация на пазара на ток за бита поради три основни причини:

Сложна геополитическа обстановка, водеща до динамичен пазар на електроенергия.

Преход от въглища към възобновяеми енергийни източници, което води до високи борсови цени на електроенергията във вечерните часове, когато домакинствата потребяват най-много ток.

Липсата на "умни" електромери, която в момента не позволява на битовите потребители да се възползват от по-ниските цени през уикенда и през деня (при по-малко потребление), но същевременно ги предпазва от плащане на по-високи цени за вечерното потребление. С поставянето на новите електромери това ще се промени.

Нова формула за цените и отпадане на НЕК като обществен доставчик

Поскъпването на тока от 1 юли, според предложението на КЕВР, е както следва:

За абонатите на "Електрохолд Продажби" – с 3,81%

За клиентите на "ЕВН България Електроснабдяване" – с 5,95%

За абонатите на "ЕНЕРГО-ПРО Продажби" – с 4,21%

Изцяло се променя начинът на формиране на цените. От 1 юли НЕК вече няма функцията на обществен доставчик и не формира микс от електроенергия от големите производители, който да продава на определена от КЕВР цена на домакинствата.

Електроснабдителните дружества ще купуват ток на пазарни цени от борсата, но ще го продават на домакинствата по определената от КЕВР цена. 

За разликата ще получават компенсация от Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Отделно, домакинствата ще плащат за достъп до мрежата, за пренос на електроенергията и за услугите на електроснабдителните дружества.

Предложението на Щерю Радев, представител на "ЕВН България Електроснабдяване", цената за достъп на домакинствата до електроразпределителната мрежа да не зависи от количеството потребена електроенергия (т.е. въвеждане на такса електромер, която би задължила хората да плащат дори при нулево потребление), беше отхвърлено от КЕВР. 

От 1 юли, както и досега, хората ще плащат за достъп до мрежата на база потреблението на ток.

Редактор "Екип на Петел", "За нас"


За реклама в "Петел" на цена от 60 лв без ДДС/30,68€ на ПР публикация пишете на info@petel.bg

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!

Последните новини виж - ТУК!


Проверка на фактите: Съобщете ни, ако видите фактологични грешки и нередности в статията или коментарите. Пишете директно на info@petel.bg. Ще обърнем внимание!


Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!

 

 


Коментари
Коментирай чрез Facebook
1
0
Радостин (преди 6 месеца)
Рейтинг: 205576 | Одобрение: 13581
Цяла зима лъжеха, обещаваха и се тръшкаха, че няма да има повишение на тока . Защо го увеличават като и продажните депутати се кълняха от трибуната заедно с министъра.
Всеки да си получи заслуженото !
3
0
kjk (преди 6 месеца)
Рейтинг: 170592 | Одобрение: 18552
Санкциите срещу Русия действат!!!;)Ухилен:woot:
4
1
kris (преди 6 месеца)
Рейтинг: 557998 | Одобрение: 105783
ВГЗ отново и за кой ли път.....Добре дошли в еврозоната !!
Аз мога! Трудно е да съм съвършен, но ми се налага!

Последни новини

 
Всички права запазени © 2011 - 2026 Petel.bg Изработка и техническа поддръжка Дот Медиа
затвори X
реклама