"Солвей Соди" АД стана на 60 години. Вижте историята на завода
„Солвей Соди“ АД и неговите филиали „Девен“, „Провадсол“ и „Девня Варовик“ гордо отбелязаха 60 години содово производство в Девня, 60 години производство на разсол в Провадия, 40 години от изграждането на девненския Нов содов завод и 40 години производство на варовик в кариера „Люляка“.
Днес „Солвей Соди“ продължава да се развива с бързи темпове с амбицията да докаже, че химията може ежедневно да създава устойчиви решения на предизвикателствата, пред които е изправена планетата.
Преди 60 години, на 28 август 1954 година, в Девня тържествено е открит първият содов завод в България за синтетично производство на калцинирана сода по метода на Ернест Солвей. Старият содов завод преминава през редица разширения на производствения си капацитет: от 80 до 300 хил. тона годишно, за да се установи на едно производство от 200 хил. тона годишно. С него България поставя основите на развитието на химическата си промишленост. Не случайно силуетът му гордо се извисява на банкнотата от 10 лева години наред.
Отчитайки факта за увеличеното потребление на калцинирана сода в края на 60-те години на миналия век правителството взема решение за изграждането на много по-голям завод в един изцяло нов индустриален комплекс. Започва проектиране и поетапно строителство на завода и заедно с него на новата кариера за добив на варовик “Люляка” и цех “Разсолодобив” в Провадия. Изборът на местоположението на новия завод се определя от наличието в близост на необходимите за содовото производство суровини сол и варовик, които изобилстват в региона. Също така и на пристанището, изградено в съответствие с развитието на индустриалния комплекс и достъпно за плавателни съдове до 45 000 т, което улеснява доставката на енергоносители и износа на крайния продукт.
Строителната епопея завършва с успех в навечерието на Новата 1974 г. В полунощ на 31 декември 1973 г. заводът е пуснат в действие и първата калцинирана сода е произведена от цех “Калцинация” от смяната на инж. Илко Илиев.
На 5 септември 1974 г. новият содов завод е открит официално. В експлоатация са пуснати построените две технологични линии с мощност от 800 хил. тона калцинирана сода. През 1976 г. е пусната в експлоатация трета технологична линия с мощност за още 400 хил. тона сода и така общият капацитет става 1 200 000 тона годишно. През 1987 г. започва да функционира първата линия за тежка сода с мощност от 400 хил.тона годишно.
През 1992 г. старият содов завод „Карл Маркс“ е спрян и консервиран, а през 1997 г. - окончателно закрит.
Девненският содов завод е приватизиран през 1997 г. Основни акционери в дружеството са „Солвей” (75 %) и „Шишеджам” (25 %). През 2000 г. „Солвей Соди” придобива доставчиците на основни суровини за содовото производство „Девен” АД (топлоелектрическа централа в Девня), „Провадсол” ЕАД (сондажи за разсол в Провадия), „Девня Варовик” АД (кариера за варовик – джойнт венчър с „Девня Цимент” АД).
Днес „Солвей Соди“, Девня, е най-големият завод в Европа за синтетично производство на калцинирана сода. Благодарение на реализираните инвестиции капацитетът му вече е 1,5 милиона тона.
Направените от приватизацията насам инвестиции в надеждността и обновлението на инсталациите са изключителни не само за България, но и за европейските нива. Два пъти бяхме удостоени с наградата „Инвеститор на годината” – през 1997 г. и през 2007 г.
Персонал
Персоналът на „Солвей Соди” и филиали е 620 души. Освен това дружеството работи с над 1000 души непряко зает персонал на фирмите подизпълнители. Съществува постоянно взаимодействие между мениджмънта и трите синдиката и представителите на работниците и служителите.
Устойчивост и отговорност
Това са критични въпроси за човечеството. Ние търсим решения, които ограничават въздействието върху промените в климата, които ни позволяват да произвеждаме повече с по-малко ресурси, да отговорим на нуждите и стремежите за здраве и благосъстояние на потребителите. Нашите три лоста за успех са систематичен растеж, иновации, производствено съвършенство. В „Солвей Соди“ AД и филиали е въведена и сертифицирана Интегрираната система за управление на качество, здраве, безопасност и околна среда, в съответствие със стандартите ISO 9001:2008 за качество, ISO 14001:2004 за околна среда и OHSAS 18001 за здраве и безопасност.
Корпоративна социална отговорност (КСО)
С висока репутация на едно от най-големите индустриални предприятия в България, с дълбоки корени и традиции във Варненска област, „Солвей Соди“ има амбицията да управлява дейността си в дух на добро сътрудничество с обществото, с грижа за околната среда, здравето и безопасността на служителите си. Според принципите на нашата КСО стратегия ние работим в тясно сътрудничество с местните администрации за управление на съвместни проекти в областта на образованието, културата и здравеопазването. Активно подкрепяме социалните заведения, училища, университети и болници в региона.
Като резултат от нашите успехи в сферата на КСО сме удостоени с много национални награди: „Благодеятел на годината“, 2007 г.; Най-добра социално отговорна компания на годината – категория „Благотворителност“, 2008 г.; „Прометея“ за най-добри условия на труд и безопасност, 2008 г.; „Еконоватор“, 2009 г.; Най-добра социално отговорна компания на годината – категория „Околна среда“, 2011 г.; „Инвеститор в околната среда”, 2012 г.; награда за иновации Primus Inter Pares от белгийската бизнес общност в България (BBL Business Club), 2012 г.
Последното признание „Солвей Соди“ и филиали получиха на 28 октомври, когато изпълнителният директор Спирос Номикос стана победител в тазгодишния, седми поред конкурс „Мениджър на годината”, организиран от сп. "Мениджър" в партньорство с „Делойт България". Наградата беше връчена от президента на България Росен Плевнелиев.
Основни продукти на „Солвей Соди“. Na2CO3 - калцинирана сода (лека и тежка) и NaHCO3 - сода бикарбонат, използвани в стъкларската, хартиената и химическата промишленост, при производството на перилни препарати и други. „Солвей Соди“ е голям износител, който формира около 1% от търговския баланс на страната. Около 90 % от продукцията се изнася, главно през пристанище Варна-Запад. Основни дестинации са Балканите, Русия, Средния изток, Средиземноморският басейн, както и Южна Америка, Африка и Азия.
„Солвей Соди” е част от Глобална бизнес единица „Калцинирана сода и деривати“ на група „Солвей”. Бизнес единицата има 12 индустриални обекта в света, над 4 000 служители и обслужва 90 държави.
Като международна химическа група „Солвей” помага на световната индустрия да намира и прилага все по-отговорни и създаващи добавена стойност решения. „Солвей” генерира 90% от нетните си продажби в дейности, в които е сред световните топ три лидери. Обслужва различни пазари – от енергия и околна среда до автомобилостроене и аеронавтика, електричество и електроника, с една единствена цел: да увеличава постиженията на своите клиенти и да подобрява качеството на живот в обществото. Групата е със седалище в Брюксел, има около 29 400 служители в 56 страни и генерира 9.9 милиарда евро в нетни продажби през 2013 г.