Социолог: Борисов рискува с АЕЦ „Белене“, руснаците са ни обидени заради Плевнелиев
31.05.2018 / 12:48 7
Снимка Булфото
Борисов прави рискован ход, като залага на двата проекта – АЕЦ „Белене“ и „Южен поток“. Това е изгодно за България и бих го подкрепил, но не е важно какво аз мисля, а Америка. Това каза в „Денят започва“ по БНТ социологът Андрей Райчев.
Плановете на Борисов може да се схванат от нашите партньори в НАТО като политика против тях, обясни той, цитиран от флагман.бг.
Социологът влезе в студиото на националната телевизия заедно с Антоний Гълъбов, за да коментират постигнатото от премиера Бойко Борисов при срещата му с президента на Русия Владимир Путин в Кремъл.
„Идеята за „Южен поток“ бе големият шлем на Първанов, но вече е малък, защото газта няма да тече през България, а през Турция и това е съществено отстъпление. Това всъщност е подмолен процес. Главното е пукнатината, която се появи между САЩ и Европа. ЕС започна самостоятелна политика. В този контекст премиерът Борисов се опитва да се впише с посредническа роля, т.е. да направи същото, което с Ердоган“, заяви Райчев.
„Целта е да се покаже, че е подходящият човек за един диалог между двете общности, които ще установяват нови отношения. За това е нужно признаване на Крим, махане на санкциите, нормализиране на Украйна“, коментира социологът.
„Срещата е свършила по-бързо, отколкото нашите са предполагали. От руска страна имаше ясна студенина. Причината се казва Росен Плевнелиев. Бившият президент наговори такива работи за Русия, че дори не ми се повтарят. Бяха едни хибридни войни, обвини руснаците във всички грехове, говори за тях като най-антисъветски настроения американец. Това си има цена и сега я плащаме“, заяви Райчев.
„Руснаците са тежко обидени. Видях ясно поведение на обидени хора. Борисов се опита да се извини като каза „Големият прощава“, но не получи усмивка, а му се отговори с реплика „Да, но имаш предвид, че големият плаща“. Имаме сложна ситуация с Русия“, добави той.
„За 200 години сме преминали през какво ли не, но връзката между народите ни не е губена. Сега обаче не ни вярват. Ще ви кажа грубо какво чух: „Държахте се като помияри“. Това с едно извинение не става“, подчерта социологът.
Антоний Гълъбов пък му опонира, като изтъкна, че Еврокомисията защитила българския интерес, спирайки Южен поток. Щяхме да печелим максимум 30 млн. евро годишно от транзит на газ, но проектът на Първанов бе България да се превърне в заден двор на някакви тръби. Тази критична инфраструктура щеше да направи страната ни много по-рискова без икономически ефект за страната. В момента площадката на АЕЦ „Белене“ е българска, както и реакторите“, заяви той.
Излиза, че Еврокомисията ни е „спасила“ от печеливш проект, който сега искаме да реализираме, затапи го Райчев.
„Когато царят размрази проекта на Луканов, ни обясняваха, че централата ще струва само 4 млрд. лева. Тя винаги ще е 12 млрд. лева, но в момента апортната вноска на България е 3,5 млрд. лева, които вече българският народ плаща заради заради подписаните през 2006 г. споразумения“, каза пък Гълъбов.
„Ако мисията на Борисов за сближаване на ЕС и Русия е успешна, проектите имат бъдеще“, прогнозира Андрей Райчев.
За реклама в "Петел" на цена от 60 лева без ДДС на ПР публикация пишете на info@petel.bg
Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието!
Изпращайте вашите снимки на info@petel.bg по всяко време на дежурния редактор!