Спартак (Варна) изпадна от efbet лига с победа

31.05.2023 / 20:51 7

Редактор: Александър Дечев

Снимка: Булфото

Спартак (Варна) изпадна от efbet лига. Това стана въпреки победата с 1:0 над Септември (София) преди минути в морската столица. "Соколите" събраха 25 точки и изпревариха днешния си съперник, който остана последен със същия актив. В същото време обаче Хебър (Пазарджик) надигра като гост Ботев (Враца) с 3:2 и събра 29 пункта.

До края на шампионата остава само една среща, така че възпитаниците на Димитър Димитров-Херо няма как да настигнат този тим и да се доберат до бараж за оставане в елита срещу третия във Втора лига. В последния кръг от сезона Спартак гостува на Пирин Благоевград, докато Септември приема Ботев Враца.

Днес наставникът на варненци каза в интервю за "Дарик", че има съмнения относно честността на срещата във Враца.

Единственият гол за Спартак тази вечер вкара влезлия като резерва Жоао Марио. Той бе точен в 83-ата мин.

Така през следващия сезон варненският тим ще играе във втория ешелон. Интересното е, че през миналата кампания първите три места във "Б" група заеха именно Септември, Хебър и Спартак.

Гостите от Септември стартираха срещата по-добре и още във втората минута имаха добър шанс да открият резултата. Топката беше изчистена след центриране отляво в наказателното поле на домакините, но Лерой Микелс не успя да организира атака и загуби кълбото от Митко Митков, който стреля силно и опасно пред дъгата, но вратарят Кристиано Фигейредо изби в корнер.

Спартак отговори четири минути по-късно, когато Евандро се включи от втора позиция в наказателното поле, измъкна се от Мартин Николов и засече с глава центриране от левия фланг, но високо над вратата.

В десетата минута капитанът на столичани – Красимир Станоев, шутира ниско от дистанция, но на безопасно разстояние от дясната греда на Фигейредо.

Три минути по-късно Спартак имаше нова хубава възможност за попадение. Денис Баланюк се освободи елегантно от Стефан Милич на десния фланг и с чудесно подаване намери на другия фланг Румен Руменов, който влезе в наказателното поле и стреля по диагонала, но над вратата.

"Соколите" натиснаха и 120 секунди по-късно бяха на сантиметри от гола. Топката беше центрирана от левия фланг в наказателното поле на Септември, където Милич увисна, а Баланюк с едно докосване изведе отляво във малкия пеналт Иван Йорданов, който копна топката над вратаря Димитър Шейтанов, но Мартин Николов успя да стигне и да изчисти с глава от самата голлиния, като предотврати сигурно попадение.

БТА / BTA
12 снимки
В следващите минути настана затишие на терена, като и двата отбора не искаха да предприемат излишни рискове с оглед на големия залог в срещата.

В 34-ата минута обаче Септември създаде нова опасност пред вратата на домакините. Николов изпълни странично хвърляне отляво по атаката към Симеон Александров в наказателното поле, който овладя добре и след това предостави топката за Мартин Петков, който шутира силно в близкия ъгъл, но Фигейредо беше застанал добре и изби в корнер.

Столичани на свой ред тръгнаха отново по-смело в атака и пет минути преди края на първата част Айкут Рамадан получи на левия фланг, влезе в наказателното поле, залъга Бен Карамоко и шутира в близкия ъгъл, но отново  португалският страж на „соколите“ се намеси и изби в ъглов удар.

В първите няколко минути на второто полувреме доста неточни удари отправиха Рамадан и Александров за гостите.

Спартак можеше да нанесе решителен удар в 58-ата минута, когато Микелс центрира от свободен удар в наказателното поле, където Евандро изпревари Арсов и засече с глава, но Шейтанов направи жизненоважно спасяване с крак.

В 66-ата минута Мартин Николов и Ивей Ромееш се сблъскаха след единоборство в наказателното поле отдясно, а крилото на Спартак падна и домакините поискаха дузпа. Реферът Георги Давидов беше близо до ситуацията, но не отсъди нарушение и не бе повикан от ВАР.

В 73-ата минута Септември пропусна уникален шанс да поведе в резултата. Кабов центрира от свободен удар отдясно в наказателното поле, където около точката за дузпа Мартин Петков отклони топката с глава към задната греда, където тя стигна до Стефан Милич стреля от чудесна позиция на границата на малкия пеналт, но над напречната греда.

Спартак обаче стигна първи до гола в 83-ата минута. Домакините изчистиха топката от своето наказателно поле след центриране от левия фланг, след което организираха бърза контраатака в отсъствието на играчи на Септември, които бяха в предни позиции. Лерой Микелс взе топката и изведе от своята половина сам срещу вратаря Жоао Марио, който хладнокръвно прати кълбото покрай Шейтанов в долния му ляв ъгъл – 1:0.

Във втората минута от добавеното време домакините можеха да стигнат и до втори гол, когато организираха нова бърза контраатака, при която Лерой Микелс получи отляво, влезе в наказателното поле, смени посоката и шутира към далечния ъгъл, но Шейтанов се намеси за пореден път решително и спаси.

В последните секунди на даденото четириминутно продължение Септември изпусна златен шанс да изравни резултата. Кристиан Пешов получи отдясно в наказателното поле и стреля към вратата, но ударът му беше спасен от Фигейредо. Атаката на гостите продължи и след секунди Пешов отново бе намерен на далечната греда след центриране отляво и даде успореден пас на голлинията, не беше засечено от нито един съотборник във „виненочервено“.

По този начин обаче срещата приключи с победа за Спартак, но както "соколите", така и столичани официално изпадат във Втора лига, пише Гонг.