Спартак с много важна победа над Хебър в битката за оцелявне

22.05.2023 / 19:59 0

Снимка: Булфото

Спартак (Варна) постигна изключително важна победа в биката за оцеляване в efbet лига. Възпитаниците на Димитър Димитров-Херо обърнаха от 0:1 до 2:1 Хебър в двубой от втория кръг на плейофите в групата за оцеляване.

Гостите поведоха с попадение на Георги Търтов в 47-ата мин., но домакините взеха трите точки след голове на Лерой Микелс от фаул в 63-ата мин. и Евандро в 71-ата.

Така варненци вече са с 21 точки, като Хебър е с 23, а Септември (София) с 25.

Първата възможност в мача се откри пред домакините още преди да са изтекли 120 секунди игра. Ивей Ромееш стреля от границата на наказателното поле, но неточно.

В 4-ата минута дойде първият точен удар. Отправи го Лерой Микелс по земя. Вратарят на Хебър Петър Дебърлиев обаче внимаваше и успя да спаси.

В 17-ата минута треньорът на Хебър Любо Пенев беше принуден да направи принудителна смяна, след като Анте Живкович се контузи. На негово място се появи Лорен Марузин, пише Dsport.

Десет минути по-късно късметът покри пазарджиклии. Ивееш отправи коварен удар, който Дебърлиев отрази със сетни усилия. Евандро догони отбитата топка и от аутлинията потърси Денис Баланюк. От чиста позиция той някак си уцели напречната греда.

В 32-рата минута Баланюк можеше да се реваншира за пропуска. Той беше изведен зад защитата на „гробарите“ и напредна с топка в крака. Пасът му към влизащия на скорост Микелс обаче не беше добър. Играчите на варненци бяха в ситуация двама срещу един защитник, но не успяха да се възползват.

В началото на втората част Хебър дочака своя миг и излезе напред в резултата, след като защитата на „соколите“ се пропука сериозно. Георги Търтов получи пред наказателното поле. Той преодоля няколко защитници и от чиста позиция вкара за 0:1. Ивей Ромееш беше най-близо до Търтов, но не успя да му избие топката.

Три минути след това Иван Йорданов пробва да изненада Дебърлиев с далечен удар от фал. Вратарят на пазарджиклии имаше цялото време на света да прецени летежа на топката и да избие в ъглов удар.

Час игра след началото Лерой Микелс обстрелва вратата на Хебър. Той получи отляво и проби към вътрешността. Неговият удар от дъгата на наказателното поле обаче не затрудни Дебърлиев, който улови без колебания.

В 63-тата минута Спартак Варна изравни след феноменален гол, но и груба грешка на Дебърлиев. „Соколите“ получиха пряк свободен удар. Топката беше заложена много далеч от голлинията на вратата, пазена от Дебърлиев. Все пак Лерой Микелс пробва късмета си и технично завъртя топката. Стражът на гостите замръзна и изгледа от място топката, която влетя в мрежата му.

Окрилен от вкараното попадение, в 71-вата минута Лерой Микелс осигури пълния обрат в резултата. Не той вкара, но имаше ключова роля за втори гол във вратата на Дебърлиев. Микелс проби отляво и навлезе в наказателното поле. Последва остро подаване по земя. Баланюк беше с гръм към вратата и успя само да отклони към Евандро. За №12 в състава на Спартак Варна остана най-лесното – да насочи топката в мрежата от близко разстояние.

В едно от следващите нападения Роберт Мазан опита да възстанови равенството с удар от въздуха – право в ръцете на Кристиано Фигеиредо.

В минутите до края „соколите“ печелиха време всячески, най-вече като падаха на терена и искаха медицинска помощ.

При една ситуация Венсан Марсел пробва да си изпроси дузпа след грешка на Иван Йорданов. Той се строполи в наказателното поле, но Ивайло Стоянов правилно подмина ситуацията, защото Марсел по-скоро симулира.