Спартак удари Марица с 3:0 и дръпна с 4 точки на върха във Втора лига

04.03.2022 / 16:59 2

Снимка: Петел, архив

Спартак (Варна) победи с 3:0 Марица (Пловдив) в мач от 25-ия кръг на Втора лига. Така тимът на Васил Петров увеличи аванси са на върха в класирането на 4 точки пред Хебър и Етър преди останалите двубои от втория ешелон.

Мехмед Сабри вкара хубаво попадение през първата част (44’), а през второто полувреме “пиратите” останаха с 10 души, след като Йордан Пейчинов бе изгонен с директен червен картон (63’). Това позволи на Спартак да вземе инициативата в свои ръце и да вкара нови два гола, дело на Янчо Андреев (74’) и Георги Чукалов (75’).

С тази победа “соколите” събират в актива си 52 точки, което ги прави недостижими на върха в класирането. Зад тях Хебър и Етър имат по 48 точки, но дори и да спечелят мачовете си това няма да е достатъчно да изместят Спартак от върха.

Домакините започнаха по-активно срещата и можеха да открият още в 6-ата минута. Пас от дълбочина стигна до Иван Колев, който се справи с Йордан Пейчинов и стреля, но Илия Николов изби, пише "Спортал". 120 секунди по-късно Спартак получи правото да изпълни пряк свободен удар от границата на наказателното поле. Зад топката застана Янчо Андреев, но ударът му се оказа недостатъчно силен и не затрудни стража на “пиратите”.

В 14-ата минута Домовчийски стреля точно с глава, но безпроблемно Нисторов улови. В 22-ата минута дълго подаване на Начев намери Мехмед Сабри, който успя да овладее, но преди да нанесе шут Николов скочи в краката му и улови кълбото.

В 38-ата минута Янчо Андреев овладя добре топката на дъгата на наказателното поле и чукна към Иван Колев, който стреля от дистанция. За съжаление на “соколите” обаче шутът на нападателя премина над напречната греда.

По-добрата игра на Спартак се отблагодари в 44-ата минута, когато варненци успяха да вкарат. Цветан Илиев пусна пас отдясно, който сякаш бе насочен към Янчо Андреев, но Мехмед Сабри спря топката и я овладя. Крилото излъга защитник на Марица, влезе в наказателното поле и с хубав диагонален шут вкара в далечния ъгъл на вратата на Илия Николов за 1:0.

Марица започна по-добре второто полувреме и през първите 10 минути пловдивчани бяха почти през цялото време в половината на Спартак. Варненци от своя страна организираха две опасни контраатаки, но в крайна сметка нито един от двата тима не стигна до опасно положение.

В 63-ата минута гостите останаха и с човек по-малко. Хубава атака на “сините” доведе до това Иван Колев да изведе Даниел Начев сам срещу вратаря на “пиратите”, но Йордан Пейчинов скочи опасно отзад в краката на халфа и го събори точно пред наказателното поле. Това действие на защитника на “жълтите” накара съдията на срещата Благой Манов да покаже червен картон на Пейчинов и да остави Марица с 10 души на терена.

В 72-ата минута Грънчов, който се бе появил от пейката, изведе по въздух Валери Домовчийски. Капитанът на гостите опита удар от движение към далечния ъгъл на вратата на Нистеров, но изпълнението му не бе точно.

Само 2 минути по-късно обаче Спартак удари за втори път. Дълго подаване от собствената половина бе насочено към наказателното поле на “жълтите”. Влезлият като резерва Ангел Грънчов скочи да изчиства с глава, но неуспешно и така дебнещият зад него Янчо Андреев получи възможност да стреля. Капитанът намери добре топката от воле и разпечата вратата на Николов за втори път - 2:0.

Само 60 секунди по-късно Мехмед Сабри проби отдясно и подаде по земя към едно от новите попълнение Георги Чукалов. Защитник на Марица се опита да му отнеме, но все пак футболистът на “соколите” стреля точно и вкара за 3:0.

В 85-ата минута Николов се наложи да спасява два опасни удара на Веселин Любомиров и Мехмед Сабри, които дойдоха след поредната опасна атака на варненци. Малко по-късно Мартин Газиев стреля опасно от пряк свободен удар, но неточно. Така до края на мача повече интересни положения не се получиха и Спартак грабна трите точки в това домакинство.

За разлика от Спартак, Марица от своя страна е на 8-ото място с 35 пункта, на 10 от четвъртия Миньор. В следващата си среща "пиратите" приемат ЦСКА 1948 II, а "соколите" гостуват в Ловеч на Литекс.

Стартови състави:

Спартак: 1. Станислав Нисторов, 2. Велислав Боев, 3. Ибрям Ибрям, 13. Архан Исуф, 4. Петър Патев, 17. Цветан Илиев, 10. Янчо Андреев, 45. Даниел Начев, 7. Георги Бабалиев, 27. Иван Колев, 9. Мехмед Сабри

Марица: 86. Илия Николов, 20. Йордан Пейчинов, 19. Мартин Газиев, 66. Мартин Лазов, 11. Илиян Йорданов, 8. Александър Праматаров, 29. Янко Ангелов, 10. Веселин Марчев, 9. Петър Атанасов, 87. Мариян Тонев, 17. Валери Домовчийски