Спартак загуби нещастно след автогол при завръщането си в елита

11.07.2022 / 20:20 2

Редактор: Недко Петров

e-mail: nedko_petrov_petel.bg@abv.bg

Снимки "Петел"

Спартак допусна нещастна загуба от Славия с 0:1 в първата си среща след 13-годишното си завръщане в елита.

Двубоят на стадион "Спартак" във Варна бе решен след автогол в края на третата минута от четириминутното добавено време. Тогава юношата на Черно море Ертан Томбак бе изведен сам отдясно от резервата Дарко Тасевски и шутира край излезлия Дичевски. Топката отскочи от лявата странична греда и след като се отклони от тялото на Сами Ел Анаби, влетя в мрежата - 1:0 за Славия.

Спартак игра с настроение, хъс и желание пред страхотната си публика, която се понрави и с уникална хореография, но създаде твърде малко положения в атака. Гостите имаха повече ситуации за гол, а накрая късметът бе с тях при нелепия автогол.

Мачът беше първи за домакините при майсторите след пауза от 13 години, а за тях дебютираха петима от новите попълнения - Илкер Будинов, Сами Ел Анаби, Руслан Черненко, Лиандро Мартис и Божидар Васев.

Преди срещата зрителите на пълните трибуни, сред които беше и треньорът на Черно море Илиан Илиев, станаха прави, за да чуят химна на Република България.

В първите 20 минути мачът беше равностоен, без интересни положения. Като фалшив централен нападател за домакините игра Божидар Васев, а по двата фланга атакуваха Лиандро Мартис и Виктор Митев.

Първият удар към една от двете врати отправи Ахмед Ахмедов от гостите в 10-ата минута, но топката премина над гредата. В 20-ата минута капитанът на "белите" Радослав Кирилов нахлу отляво, наближи малкия пеналт и шутира незабавно от малък ъгъл, но Дичевски показа добър рефлекс, като изби, а след това хвана топката.

Малко след това Руслан Черненко шутира мощно от сериозна дистанция от фаул към вратата на Славия, но Светослав Вуцов плонжира и изби кълбото.

В 28-ата минута Иван Минчев, който преди осем години игра за Спартак, отправи сериозен удар от любимата си позиция, но топката профуча край гредата.

В 44-тата минута след центриране на Людовик Соарес отляво, Амхедов шутира опасно с глава към долния десен ъгъл, но Дичевски изпъкна с втора добра проява и изби в корнер.

В първите минути след почивката Спартак владее по-често топката и в 55-ата минута след корнер и отклонена с глава топка, Янчо Андреев отправи страховито воле от малък ъгъл, но кълбото мина встрани.

В 68-ата минута след заучено изпълнение от фаул Радослав Кирилов би ниско по земя, но защитник на "соколите" изчисти топката, която отиваше към вратата.

В 88-ата минута Дичевски направи трето отлично спасяване, отклонявайки коварен нисък удар с десния крак на Галин Иванов от фаул.

Малко след това обаче тоталния малшанс обърна гръб на Спартак и Славия стигна до щастлива победа.

Съставът на Спартак: 21. Иван Дичевски, 51. Илкер Будинов, 22. Сами Ел Анаби, 19. Никола Борисов (60 - 12. Генади Луго), 2. Велислав Боев (78 - 23. Проспер Менди), 17. Цветан Илиев (78 - 45. Даниел Начев), 10. Янчо Андреев (кап), 13. Руслан Черненко, 24. Лиандро Мартис (68 - 7. Георги Бабалиев), 30. Божидар Васев, 11. Виктор Митев (78 - 9. Мехмед Сабри)

Резерви: 67. Християн Христов, 3. Ибрям Ибрям

Главен съдия: Васимир Маруан Ел-Хатиб, асистенти: Драгомир Милев, Станислав Станев, четвърти съдия: Ивайло Ненков (четиримата от София), ВАР: Иво Андреев, АВАР: Васил Минев (двамата от София), БФС Делегат: Калоян Панайотов, Съдийски наблюдател: Димитър Костов (двамата от Бургас)

Жълти картони: Цветан Илиев, Виктор Митев/Костадин Чешмеджиев